Solar Orbiter виконав перший проліт Венери

27 грудня зонд Solar Orbiter здійснив проліт Венери. Автоматичний розвідник пройшов на відстані 7500 км від кордону хмарного покриву другої планети. Маневр завершився успіхом. Космічний апарат використовував венеріанську гравітацію, щоб зменшити перигелій своєї орбіти та змінити її нахил.

Solar Orbiter на околицях Венери (концепт). Джерело: ESA/ATG medialab

На жаль, під час прольоту Solar Orbiter не міг зазнімкувати планету. Річ у тім, що він постійно розгорнутий теплозахисним екраном у бік Сонця. В екрані є спеціальні «вікна» з заслінками, що дозволяють бортовим камерам знімкувати поверхню нашого світила. Але через цю особливість конструкції зонд не міг робити знімки Венери.

Водночас при зближенні з планетою працювало кілька інших інструментів — магнітометр, прилад для реєстрації радіохвиль та плазмових хвиль, а також детектор частинок. Зібрані ними дані можуть становити певний інтерес для планетологів.

Схема польоту місії Solar Orbiter Джерело:
ESA-S.Poletti

У 2021-2022 роках Solar Orbiter виконає ще два гравітаційні маневри: один — на околицях Землі, інший — у Венери. Вони допоможуть йому вийти на орбіту з нахилом 17° та перигелієм, розташованим на відстані 0,28 а.о. (42 млн км) від центру нашої зорі. Це дозволить зонду не тільки вивчати характеристики внутрішньої частини геліосфери й сонячного вітру, який зароджується, а й проводити прямі спостереження приполярних регіонів Сонця. У разі подальшого продовження місії співробітники групи супроводу розраховують провести нові «гравітаційні корекції», щоб збільшити нахилення орбіти апарата до 33°.

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії