Штучний інтелект вперше виявив небезпечний астероїд для Землі

Під час впровадження алгоритму полювання на астероїди для обсерваторії Вери Рубін, що розрахована на дослідження тривалістю 10 років, був виявлений перший потенційно небезпечний астероїд. Небезпеку для Землі виявили навіть ще до того, як обсерваторія розпочала свою повноцінну роботу.

2022 SF289
Орбіта астероїда 2022 SF289 (зелений) за максимального зближення із Землею (синій). Орбіти Венери та Марса показані помаранчевим і червоним кольором відповідно

Знайдений астероїд отримав назву 2022 SF289. Завширшки він 182 м та розташований на відстані приблизно 4 а. о. від Землі. Штучний інтелект розрахував, що астероїд пролітатиме повз Землю на дуже близькій відстані, що визначає його як потенційно небезпечний.

Поняття «потенційно небезпечний» є фаховим терміном для науковців, тому для громадськості звучить моторошно. Астероїд класифікується як «потенційно небезпечний» лише коли існує певна ймовірність його зіткнення із Землею, що може спричинити значні пошкодження на планеті. Тому цьому об’єкту приділяється особлива увага. Минулого місяця повз Землю пролітав астероїд завдовжки 487 м. Без наслідків.

Перша здобич HelioLinc3D

Але головною новиною є не сам факт небезпеки астероїда 2022 SF289, а те, що він був виявлений за допомогою нового алгоритму під назвою HelioLinc3D. Цей штучний інтелект дозволяє аналізувати астероїди та виявляти ті, що перебувають найближче до Землі. При цьому для їхнього виявлення потрібно значно менше спостережень, ніж це було за традиційних методів «полювання». Хоча обсерваторія Вери Рубін ще не розпочала свою роботу, HelioLinc3D успішно протестували з використанням обсерваторії ATLAS Гавайського університету.

«Виявлення 2022 SF289 демонструє реальну ефективність програмного забезпечення, яке обсерваторія використовуватиме для пошуку тисяч іще невідомих потенційно небезпечних астероїдів», — заявив Арі Хайнце, головний розробник нового алгоритму і вчений з обсерваторії Вери Рубін і Вашингтонського університету.

Legacy Survey of Space and Time

2022 SF289 ATLAS
Оглядові зображення 2022 SF289 ATLAS

Головним активом майбутньої обсерваторії Вери Рубін є її 10-річна програма Legacy Survey of Space and Time, яка передбачає знімкування нічного неба приблизно раз на тиждень. Обсерваторія розташована високо в чилійській пустелі Атакама, що забезпечує чіткий огляд космосу без значних атмосферних спотворень і світлового забруднення.

Планувалося, що обсерваторія відкриється у 2022 році, але пандемія COVID-19 стала на заваді. Зараз очікується, що вона розпочне свою роботу 2025-го. Камера обсерваторії має роздільну здатність 3,2 млрд пікселів і розміри 1,68 х 3 м, що робить її найбільшою цифровою камерою, яка коли-небудь створювалася.

Раніше ми розповідали про 12 цікавих фактів про астероїди.

За матеріалами washington.edu.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine