Китайські вчені застосували робота зі штучним інтелектом для синтезу кисню в марсіанських умовах. «Електронний хімік» зміг синтезувати необхідний для цього каталізатор із місцевих матеріалів. Він виконав роботу, на яку в людей пішло б 2000 років.
Кисень на Марсі
Людство серйозно готується до того, аби полетіти на Марс та залишитися там жити. Але перш ніж ця мрія перетвориться на реальність, треба подолати одну перешкоду — нестачу кисню, придатного для дихання. Його можна було б видобути з води, яка є на Марсі, проте стандартний спосіб її розкладання під дією електричного току є занадто енергоємним.
Зараз вчені досліджують можливість розкладання води з утворенням кисню за допомогою електрохімічного окислення води під дією сонячної енергії за допомогою каталізаторів реакції виділення кисню (OER). Завдання полягає в тому, щоб знайти спосіб синтезувати ці каталізатори на місці, використовуючи матеріали на Марсі, замість того, щоб транспортувати їх із Землі, що доволі дорого.
Саме цією проблемою і зацікавилися вчені з Науково-технологічного університету Китаю. Вони вирішили виділити необхідні каталізатори з марсіанських порід, які були представлені метеоритами, що колись були частиною Червоної планети.
Штучний інтелект знайшов каталізатори
Щоб досягти мети, вчені застосували штучний інтелект у вигляді робота-хіміка. Він почав експериментувати з марсіанськими зразками, піддаючи їх реакціям, які легко можна було б повторити на Марсі. Щоразу він перевіряв те, що в нього вийшло, за допомогою спектрометра з лазерним пробиванням.
«Мозок» хіміка зі штучним інтелектом виконав квантово-хімічні та молекулярно-динамічні розрахунки для 30 000 високоентропійних гідроксидів із різними співвідношеннями елементів і обчислив каталітичну активність за допомогою теорії функціонала густини. Дані моделювання використовуються для навчання моделі нейронної мережі для швидкого прогнозування активності каталізаторів з різними елементними складами.
Потім штучний інтелект за допомогою баєсівської статистики спрогнозував комбінацію доступних марсіанських руд, необхідних для синтезу оптимального каталізатора. Вчені кажуть, що за два місяці роботи машина розв’язала стільки ж задач, скільки їм довелося б робити 2000 років.
Зараз команда працює над тим, щоб перетворити ШІ-хіміка на універсальну експериментальну платформу для хімічного синтезу без втручання людини. Також вони кажуть, що тепер розуміють, як можна видобувати кисень на Марсі.
За матеріалами phys.org
Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine