Curiosity зазнімкував нову панораму марсіанської поверхні

Космічні технології

Фахівці групи супроводу місії Curiosity опублікували дві нові 360-градусні панорами марсіанської поверхні. Вони складені з більш ніж 1100 знімків, зроблених камерою MastCam у період між 24 листопада та 1 грудня 2019 року.

1,8-гігапіксельна панорама марсіанської поверхні, зроблена ровером Curiosity. Джерело: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Панорами відрізняються тим, що на одній із них можна побачити лише невелику частину ровера, тоді як інша дозволяє розглянути його майже повністю. Версія з марсоходом має розмір 650 мегапікселів, без нього – 1,8 гігапікселя. Це найдеталізованіша марсіанська панорама, зроблена Curiosity за весь час його роботи на поверхні сусідньої планети.

Обидві панорами демонструють регіон під неофіційною назвою «Глен Торрідон» (Glen Torridon). Він розташований на схилі гори Шарпа – центрального піка кратера Гейл. Curiosity займається його вивченням з посадки на Марс у 2012 році. Мільярди років тому тут розташовувалося озеро. Від нього залишилися шари осадових відкладень та глинистих мінералів. Їхній аналіз дає вченим можливість зазирнути в минуле Червоної планети, щоб зрозуміти, яким був її клімат та міг би він сприяти зародженню життя.

Гори, які можна побачити на задньому плані — вал кратера Гейл. Від марсохода його відокремлює близько 35 км, його висота щодо кратерного дна становить 2 км. Біля підніжжя валу можна побачити п’ятикілометрову ударну формацію — кратер «Сленгпос» (Slangpos). Вона молодша за «основний» кратер та знаходиться на відстані 32 км від нинішнього положення ровера.

На панорамі можна побачити гряду Віри Рубін. Curiosity займався її вивченням протягом 2018 року. Гряда складається із гематиту. Її протяжність становить 6 км, максимальна висота досягає 65 м. Ця структура, так зване «вивернуте річище» — по суті, донне відкладення, які залишилися від давньої річки. Сцементовані водою породи виявилися більш стійкими до атмосферної ерозії, ніж ті, з яких були складені береги. Тому згодом річкове дно почало височіти над навколишньою місцевістю.

За матеріалами https://mars.nasa.gov