Що трапилося з «Чжужуном»: Китай вперше пояснив втрату зв’язку з марсоходом

Відтоді, як у травні 2022 року китайський марсохід впав у сплячку, щоб перечекати холодну зиму, «Чжужун» продовжує свій сон та не виходить на зв’язок. Очікувалось, що він прокинеться та відновить дослідження поверхні Марса в грудні, але цього не сталося. Це призвело до питань про те, в якому стані наразі перебуває місія. Відтоді китайські чиновники зберігали глибоке мовчання, відмовляючись пролити світло на ситуацію.

Zhurong
Китайський марсохід «Чжужун» на поверхні Марса. Фото: CNSA

«Ми не змогли провести жодного зв’язку з марсоходом після того, як він увійшов у режим сну. Спостерігаємо за ним щодня і вважаємо, що ровер не отримує достатньо живлення, щоб прокинутись, адже сонячне світло ще не досягло мінімального рівня для виробництва електроенергії», — прокоментував виданню Reuters головний дизайнер китайської програми дослідження Марса Чжан Жунцяо.

Іншими словами, китайські дослідники не готові втрачати надію і все ще чекають відновлення контакту з шестиколісним марсоходом. Чи насправді це ймовірно, залишається лише здогадуватися.

Причина тривалої сплячки

За словами Чжана, найімовірнішою причиною є накопичення пилу, що перешкоджає здатності «Чжужуна» виробляти сонячну енергію. Зображення, зроблені NASA Mars Reconnaissance Orbiter на початку цього року, показали, що марсохід не рухався принаймні з вересня.

Zhurong
Модель китайського марсохода «Чжужун», що є частиною космічної місії «Тяньвень-1», представлена на Китайській міжнародній авіаційній та аерокосмічній виставці, або Airshow China у Чжухаї, провінція Гуандун, Китай, 28 вересня 2021 року. Фото: REUTERS

Переведення марсоходів у режим глибокого сну — це поширена тактика, яку використовують космічні агенції, оскільки вона підтримує ровери у безпечному та енергоощадному режимі. Зазвичай ця тактика використовується, коли панелям марсохода недостатньо сонячного світла для поглинання та перетворення на корисну енергію. Однак використання лише сонячних панелей як джерела енергії має деякі серйозні недоліки. Якщо там накопичиться велика кількість марсіанського пилу, це завадить поглинанню будь-якого сонячного світла, фактично вбивши ровер.

Марсохід «Чжужун» — перший побудований не в США космічний апарат, який м’яко приземлився на поверхні Марса та провів там майже цілий земний рік, шукаючи ознаки стародавнього життя. Він значно перевищив свій запланований термін у три місяці, на які був розрахований.

Раніше ми повідомляли про те, як китайський ровер «Чжужун» спростував теорію про воду на Марсі.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine