Китайський марсохід «Чжужун» зіткнувся з технічними проблемами. За даними деяких джерел, він не зумів вийти з режиму глибокого сну, що може призвести до завершення його місії.
Перший марсохід Китаю
«Чжужун» є першим марсоходом Піднебесної. Він здійснив посадку на Червону планету у травні 2021 року. Маса шестиколісного апарата становить 240 кг, він одержує енергію від сонячних батарей. Основна мета мобільної лабораторії полягає у вивченні марсіанського ґрунту та пошуку хімічних сполук, що вказують на можливу присутність життя. Для цього вона має шість наукових інструментів, що включають георадар, детектори поверхневих сполук та магнітних полів, метеостанцію, а також кілька камер.
Номінально, «Чжужун» був розрахований на три місяці служби. Але завдяки більш ніж успішним результатам роботи Китайська національна космічна адміністрація (CNSA) продовжила його місію.
Загалом у період з 2021 по 2022 рік «Чжужун» подолав відстань майже у 2000 метрів. За цей час він передав на Землю сотні гігабайт даних, включаючи знімки, результати вивчення поверхневих порід та атмосфери, а також метеоспостереження. Аналіз його даних, зокрема, дозволив виявити сліди давніх повеней. Крім того, марсохід зробив запис звуків власного руху та зазнімкував свій посадковий парашут.
Проблеми марсохода «Чжужун» та апарата «Тяньвень-1»
У травні 2022 року «Чжужун» був переведений у режим гібернації. Це сталося через дві основні причини. По-перше, у регіоні, де знаходиться ровер, почалася зима. По-друге, на Марсі почалася досить потужна пилова буря, через що сонячні батареї «Чжужуна» почали виробляти менше енергії.
Передбачалося, що ровер перебуватиме у сплячому режимі до середини грудня, після чого знову вийде на зв’язок та відновить виконання наукової програми. Однак цього так і не сталося. За даними видання South China Morning Post, поки ЦУП так і не отримав сигнал від ровера. Це може свідчити, що він не пережив зимівлю.
На додаток, проблеми могли виникнути й в орбітального апарата «Тяньвень-1», який використовувався для ретрансляції даних із «Чжужуна». Згідно з даними South China Morning Post, що посилається на анонімні джерела в китайській індустрії, ЦУП має проблеми з підтримкою зв’язку з апаратом. Це опосередковано підтверджують результати недавніх спостережень супутникових спотерів, які зазначають, що характер радіосигналів наземних станцій свідчить, що їм не вдається знайти орбіту «Тяньвень-1».
Не виключено, що проблема з «Тяньвень-1» може бути пов’язана з наслідками проведеного наприкінці минулого року експерименту з відпрацювання методики аерогальмування. Вона використовується для зміни орбіти апарата, шляхом зменшення його швидкості за допомогою гальмування за верхні шари атмосфери, що дозволяє заощадити паливо. Китай планує використовувати цю методику в межах своєї майбутньої місії з доставлення зразків ґрунту з Червоної планети на Землю. Варто зазначити, що поки CNSA не дало жодних офіційних коментарів щодо статусу обох марсіанських апаратів.
За матеріалами https://spacenews.com
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine