Що вивчатимуть на китайській станції «Тяньгун»

Китайська орбітальна станція «Тяньгун» — це не лише посилення присутності Піднебесної у космосі. Це ще й велика лабораторія за межами Землі. У ній досліджуватимуть нові матеріали, темну енергію, вплив мікрогравітації на біологічні процеси та багато іншого.

Станція «Тяньгун»
Китайська космічна станція «Тяньгун». Джерело: Space.com

Китайська космічна станція

Останні роки Пекін активно посилює власну присутність у космічному просторі та складає серйозну конкуренцію NASA та ESA. США вже оголосили, що космос став новою ареною протистояння з Піднебесною. 25 червня Китай вивів на орбіту й успішно пристикував до своєї орбітальної станції другий модуль «Вентянь». А вже восени цього року планується запуск третього — «Меньтянь».  

Головна мета «Тяньгун» — дослідницька, а «Вентянь» і «Меньтянь» — це лабораторні модулі. Тож вчені покладають на станцію багато сподівань і очікують, що вона дозволить просунути вперед не лише китайську, а й світову науку.

Лабораторний модуль «Веньтянь»
Лабораторний модуль «Вентянь». Джерело: Вікіпедія

Що вивчатимуть на «Тяньгун»

Загалом на космічній станції «Тяньгун» заплановано понад тисячу різних експериментів. Вони розбиті на кілька великих груп. Для кожного з них створений окремий блок обладнання, розміщеного в одному з двох лабораторних модулів.

Перша велика група досліджень присвячена вивченню життя у космосі. Вона містить експерименти з екології, біотехнології та заморожування біологічних об’єктів. Другий блок вивчатиме фізичні процеси в умовах мікрогравітації. У його межах спостерігатимуть поведінку рідин, двофазних систем і горіння в невагомості.

Велика частина експериментів на станції буде присвячена матеріалознавству. Для досліджень у цій галузі створені набори обладнання під назвою Material Furnace Experiment Rack (MFER) і Container-less Material Experiment Rack (CMER).

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №4 (179) 2020

До товару

Блоки, у які буде зібране експериментальне обладнання на станції. Джерело: CNSA

Найцікавіша частина досліджень стосуватиметься фундаментальних фізичних проблем. Тайконавти вивчатимуть у невагомості атоми, охолоджені до наднизьких температур, і здійснюватимуть високоточне вимірювання часу. Крім того, вони будуть проводити експерименти за змінної сили тяжіння.

Міжнародна співпраця на «Тяньгун»

Крім експериментів, запланованих власне китайськими вченими, проєкт станції «Тяньгун» передбачає широку міжнародну співпрацю. Участь у роботі візьмуть більш ніж 70 команд науковців з Європи, Азії, Африки, Латинської Америки та навіть Океанії.

Зокрема, Європейське космічне агентство співпрацює з Китаєм у галузях дослідження фізики горіння та поведінки рідин в умовах мікрогравітації, матеріалознавства та вивчення біологічних процесів у цих умовах.

Ще 2019 року обрали дев’ять міжнародних проєктів, про програми яких відомо більш-менш докладно. До них належить, наприклад, індійсько-російська програма Spectroscopic Investigations of Nebular Gas. В її межах вчені спробують картографувати регіони зореутворення у нашій Галактиці.

Міжнародне співробітництво
Міжнародна співпраця на станції. Джерело: CNSA

Група європейських університетів здійснюватиме дослідження того, як радіація та невагомість впливають на функціонування живих клітин під управлінням ДНК. Їх цікавлять органоїди — вирощені штучно в лабораторних умовах багатоклітинні структури, що схожі на органи. Очікується, що таким чином учені зможуть розширити свої знання про боротьбу з раком.

Дослідники з Саудівської Аравії проводитимуть експерименти з сонячними панелями у вакуумі. А детектор під назвою POLAR-2 досліджуватиме поляризацію високоенергетичних гамма-променів.

Наукова місія телескопа «Сюньтянь»

Крім згаданих лабораторних модулів, наукова діяльність тайконавтів здійснюватиметься завдяки орбітальному телескопу «Сюнтянь». Фізично цей апарат буде відокремлений і обертатиметься навколо Землі на значній відстані від станції, але по тій самій орбіті. Однак він є частиною проєкту і час від часу стикуватиметься з «Тяньгун» для технічного обслуговування.

«Сюнтянь» являтиме собою автоматизований телескоп-рефлектор, що за конструкцією дуже нагадуватиме старий Hubble Space Telescope. Діаметр його головного дзеркала становить 2 м, а фокусна відстань — 28 м. 

Поле зору китайської орбітальної обсерваторії становитиме 1,75 квадратних градуса — це приблизно стільки ж, як у телескопа Rubin. Працюватиме «Сюнтянь» у ближньому інфрачервоному, видимому та ближньому ультрафіолетовому діапазонах. Також він буде обладнаний системою фільтрів і спектрографом.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Космічний телескоп «Сюньтянь»
Космічний телескоп «Сюньтянь». Джерело: Вікіпедія

Наукові завдання, що стоять перед «Сюнтянь», дуже різноманітні та містять низку космологічних питань: темну енергію, темну матерію та гравітацію, масштабні космічні структури. Велика увага приділятиметься також дослідженням активних ядер галактик — їхній змінності, скупченням, червоному зміщенню та іншим аспектам.

Серед питань, які вчені спробують дослідити за допомогою телескопа, що входитиме до складу китайської космічної станції, — формування та еволюція галактик, властивості їхніх гало. У межах Чумацького Шляху вчені сподіваються дізнатися багато нового про пил і формування зір, а в нашій Сонячній системі — побачити більше транснептунових об’єктів та астероїдів, що здатні наближатися до Землі.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів