Руйнівна сонячна буря здатна знищити Інтернет та смартфони

Чи можете ви уявити світ без смартфонів, Інтернету та бездротового зв’язку? Насправді це можливо за належного збігу обставин. Згідно з недавніми дослідженнями, гігантська геомагнітна буря цілком здатна знищити Інтернет, мобільні смартфони та електромережі. Вивчення антарктичних зразків вже показали руйнівну силу таких бур. Геомагнітні бурі можуть легко генерувати індуковані струми, що протікають через електричні мережі. Якщо сила струму досягне 100 ампер, подібний сонячний удар знищить трансформатори, реле та датчики.

Найпотужніша геомагнітна буря «Каннібал»
Найпотужніша геомагнітна буря «Канібал». Фото: NASA

Згідно зі звітом Space.com, сильна геомагнітна буря може вплинути на переважну більшість електричних систем, які використовуються людством щодня. Удар може призвести до величезних фінансових втрат і становитиме серйозну загрозу для суспільства. Ми занадто сильно залежимо від електрики та сучасних технологій. Причому проблема буде не тільки у неможливості подивитися TikTok. Не працюватиме медичне обладнання, охолодження ядерних станцій та інші важливі об’єкти. Сильна геомагнітна буря може відкинути людство буквально в епоху середньовіччя.

Апокаліпсис смартфонів

Геомагнітні бурі з’являються, коли Сонце викидає величезну масу перегрітого газу, званого плазмою. Цей процес називається викидом корональної маси. Він складається із хмар протонів і електронів. Коли ці частинки досягають Землі, вони взаємодіють з її магнітним полем. У результаті воно спотворює і навіть послаблює це поле. Результат такого зіткнення ми можемо бачити у вигляді північного сяйва.

Крім збоїв у електропостачанні, ці бурі також впливають на системи високочастотного зв’язку. Сюди входять радіопослуги, інтернет-послуги тощо. Крім сервісів, такі потужні шторми можуть легко «підсмажити» тендітну електроніку супутників. Нещодавно сонячна буря знищила 40 супутників Starlink Ілона Маска та деякі важливі супутники телекомунікацій. Тож збитків від сонячних штормів зазнають навіть найзаможніші люди у світі.

Зрештою, це може призвести до повного виходу з ладу смартфонів, під’єднаних до цих супутників. Бурі також можуть порушити підключення до Інтернету та мобільного зв’язку навіть через підводні кабелі. Згідно зі звітом, сонячні шторми здатні знищити всі пристрої, під’єднані до електричних мереж. Ці збої можуть тривати від 3 до 6 місяців, і є безповоротними втратами на трильйони доларів.

Каррінгтонська подія

Сонячна буря руйнівної сили вже реєструвалася на Землі. Вона відома як Каррінгтонська подія. 1 і 2 вересня 1859 року телеграфні системи по всьому світу катастрофічно вийшли з ладу. Оператори телеграфних станцій повідомляли про ураження електричним струмом, загоряння телеграфного паперу та неможливість працювати з обладнанням. А ввечері було яскраве північне сяйво, що сягало півдня Колумбії. Зазвичай ці подібні атмосферні ефекти видно лише у північних високих широтах: Канаді, Скандинавії та Сибіру. На цей момент штормів сили Каррінгтонської події не зафіксовано, але їхнє повторення цілком можливе у найближчому майбутньому.

Нагадаємо, що раніше ми розповідали про те, як космічна радіація і галактичні промені «зводять з розуму» електроніку.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтесь: https://t.me/ustmagazine