Розпочато закладання фундаменту Дуже Великого Телескопа

Новини астрономії, астрофізики та космології

Фахівці консорціуму ACe Consortium приступили до робіт з закладання фундаменту Дуже Великого Телескопа ESO (Extremely Large Telescope, ELT). Вони ведуться на вершині гори Серро Армазонес на висоті понад 3000 м над рівнем моря в чилійській пустелі Атакама. Ці ефектні знімки, зроблені за допомогою дрону, демонструють перебіг робіт.

Учасники проєкту ELT називають його не інакше як «найбільшим оком людства, спрямованим у небо». Якщо ознайомитись із характеристиками телескопа, з цим складно не погодитись. Серцем ELT стане 39-метрове головне дзеркало, яке не має аналогів, воно складається з 798 індивідуальних сегментів. Зібрані воєдино вони збиратимуть у 15 разів більше світла, ніж найбільші сучасні оптичні телескопи.

Контури механічної структури майбутнього телескопу зараз вимальовуються вже цілком чітко. Він буде поміщений до гігантської 80-метрової вежі. Кругле поглиблення 55-метрового діаметра в центрі знімків є зовнішнім контуром майбутнього фундаменту, на який спиратимуться механічні опорні структури 39-метрового головного дзеркала ELT.

Знімок добре ілюструє, наскільки величезним буде телескоп. Розсипані навколо автомобілі та будівельна техніка виглядають крихітними в порівнянні з розмірами контурів майбутнього котловану фундаменту ELT, а фігурки людей взагалі майже невиразні.

Працювати на такій великій висоті нелегко. Але гра вартує свічок. Велика висота, виняткова сухість повітря та віддаленість від джерел світлового забруднення забезпечать справді унікальні умови спостережень. Очікується, що ELT зможе безпосередньо отримувати зображення екзопланет, вивчати їх атмосферу, спостерігати за ходом народження нових систем, а також допоможе виміряти швидкість прискорення розширення Всесвіту.

Загальний кошторис проєкту ELT оцінюється у 1,15 млрд євро. Закінчення будівництва телескопа та перші спостереження з ним плануються на 2024 рік.

За матеріалами http://www.eso.org