Розкрита загадка довголіття Великої червоної плями Юпітера

Велика червона пляма на Юпітері — це величезний шторм, який існує століттями. Цей гігантський антициклон, розміром більший за Землю, обертається на швидкості 680 км/год. З моменту перших точних записів у 1831 році Велика червона пляма значно зменшилася. Колись вона була набагато більшою, але поступово зменшувалася й продовжує цю тенденцію.

Планета Юпітер із знаменитою Великою червоною плямою
Планета Юпітер зі знаменитою Великою червоною плямою. Фото: Unsplash

Вчені з’ясували, що Велика червона пляма підтримується завдяки поглинанню менших штормів. Без цих штормів вона не змогла б зберігати свої розміри.

Доктор астрономії Калеб Ківені з Єльського університету каже, що шляхом чисельного моделювання вдалося зрозуміти, як менші бурі живлять Велику червону пляму, підтримуючи її розміри.

Наприкінці XIX століття діаметр Великої червоної плями становив 39 тис. км, а наразі — 14 тис. км. Земля, діаметром 12 742 км, все ще помістилася б у ній. Утім, розмір знаменитого «ока» Юпітера значно зменшився.

Погода на Землі та Юпітері

Юпітер дуже відрізняється від Землі, і його погода значно динамічніша. Однак рідини, зокрема атмосферні гази, поводяться за певними законами, які можна дослідити за допомогою гідродинаміки. Використовуючи наше розуміння атмосферних процесів на Землі, Ківені та його колеги намагалися зрозуміти, що відбувається на Юпітері.

Анімація руху Великої Червоної Плями.
Анімація руху Великої червоної плями. Фото: NASA / JPL-Caltech

Дослідження 2021 року показали, що Велика червона пляма поглинає менші бурі, з якими стикається, збільшуючись при цьому. Дослідники використовували подібне явище, що спостерігається на Землі, для створення моделей атмосфери Юпітера.

У струминних потоках атмосфери Землі можуть утворюватися довгоживучі системи високого тиску, які називаються тепловими куполами, де струминний потік сповільнюється до повної зупинки. Ці куполи можуть сприяти виникненню теплових хвиль і посух, утримуючи теплі температури під собою.

Тривалість існування цих куполів залежить від антициклонів та інших погодних явищ. Озброївшись цією інформацією, дослідники створили модель атмосфери Юпітера і Великої червоної плями, імітуючи взаємодію між бурями.

Виявилося, що коли менший шторм стикається з Великою червоною плямою, остання зберігає або навіть збільшує свій розмір. Чим більше було таких взаємодій, тим більшою була стійкість плями. Сильніший шторм також надавав Великій червоній плямі більший поштовх.

Вивчення атмосфери Юпітера допоможе краще зрозуміти, як працює погода на Землі.

«Наше дослідження має важливі наслідки для погодних явищ на Землі. Взаємодія з сусідніми погодними системами може підтримувати й посилювати теплові куполи. Це мотивувало нашу гіпотезу про те, що подібні взаємодії на Юпітері підтримують Велику червону пляму. Підтверджуючи цю гіпотезу, ми тепер краще розуміємо теплові куполи на Землі», — каже Калеб Ківені.

Раніше ми повідомляли про те, як астрономи помилялись щодо віку Великої червоної плями Юпітера.

За матеріалами sciencealert.com

Довжиною в 140 Чумацьких Шляхів: знайдено найбільший джет чорної діри
Новий метод дозволив знайти сотні залишків наднових
Нова космічна програма Індії: повернення місячного ґрунту, місія до Венери та багаторазова ракета
Перлина в космічному океані: місія JUICE зазнімкувала Землю з відстані в п’ять мільйонів кілометрів
Розсекречені результати радіаційного опромінення всередині капсули Orion
Космічний танок: зіткнення галактик Arp 107 очима James Webb
У ранньому Всесвіті знайшли більше чорних дір, ніж очікували
Вчені знайшли припливно-пульсуючу зорю
Загадкове червоне світіння на Землі потрапило на космічний таймлапс
Автобус для наступника Hubble: NASA підготувала «транспорт» для нового космічного телескопа