Розфарбовуючи ніч (фото)

Представлене зображення було отримане на околицях чилійської гори Серро-Пачон. Вона є домівкою для телескопів Gemini South та SOAR, а також обсерваторії Вери Рубін, яка будується.

Нічне небо над горою Серро-Пачон. Джерело: NOIRLab/NSF/AURA/ P. Horálek (Institute of Physics in Opava)

На знімку домінує сліпуча смуга Чумацького Шляху. Значна частина людей вже давно позбавлена можливості милуватися нею через світлове забруднення. Саме тому сучасні телескопи розміщують у віддалених від цивілізації високогірних регіонах.

Можна звернути увагу на те, що частина Чумацького Шляху закрита темною смугою, відомою під назвою Великий розлам (Великий провал). Вона виникає через розташовані на відстані 2 – 3 тисяч світлових років від Землі пилових хмар, які повністю блокують видиме світло, істотно ускладнюючи спостереження галактичного центру.

Характерна різноколірна група туманностей, яку можна побачити праворуч від центру знімка, відома під назвою комплекс хмар Ро Змієносця. Частина з них є відбивними туманностями, що розсіюють яскраво-синє та жовте світло прилеглих зір, частина — емісійними туманностями, чиє червоне світіння викликано іонізацією водню. Серед цього міжзоряного комплексу прихована сама зоряна система Ро Змієносця, а також червоний надгігант Антарес.

Вище цієї різноколірної групи є набагато більша темно-червона емісійна туманність, відома як Sh2-27. Вона оточує зорю Дзета Змієносця. Характерна світла ділянка на небі праворуч від комплексу хмар Ро Змієносця називається протисяйвом. Воно є частиною зодіакального світла та має ту ж природу. Протисяйво виникає внаслідок розсіювання сонячного світла на скупченні пилу, що лежить у площині екліптики Сонячної системи.

За матеріалами https://noirlab.edu

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь:
https://t.me/ustmagazine