Rocket Lab запустила супутник-інспектор для огляду космічного сміття

Компанія Rocket Lab успішно вивела на 600-кілометрову орбіту супутник ADRAS-J. Він займатиметься оглядом космічного сміття.

Супутник ADRAS-J зближується зі ступенем ракети H-2A (концепт). Джерело: Astroscale

ADRAS-J був побудований японською компанією Astroscale на замовлення JAXA в межах програми CRD2. Головним завданням 150-кілограмового апарата є демонстрація можливості видалення великих фрагментів космічного сміття з орбіти.

Метою ADRAS-J є верхній ступінь ракети H-2A, яка перебуває на орбіті з 2009 року. Його довжина становить 11 метрів, діаметр — 4 метри. ADRAS-J повинен буде зблизитися зі ступенем і оглянути його. Ці дані будуть використані для підготовки другого етапу програми, під час якого до ступеня буде відправлено космічний апарат, який спробує звести його з орбіти.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Це вже друга місія Astroscale, головне завдання якої полягає у відпрацюванні технологій, необхідних для прибирання космічного сміття. Перша була запущена 2021 року ELSA-D. Вона являла собою зв’язку з 184-кілограмового обслуговуючого та 16-кілограмового клієнтського супутника. Метою місії було відпрацювання технології з орбітального зближення і стикування з іншими космічними апаратами.

Після виходу на орбіту супутники розділилися, а потім знову зістикувалися. У 2022 році Astroscale повторила експеримент, збільшивши дистанцію між апаратами. Однак цього разу операція завершилася невдачею через збій у роботі двигунів обслуговуючого супутника. Надалі фахівцям Astroscale все ж вдалося відпрацювати операцію зближення, але через невирішені проблеми з двигунами повторне стикування так і не відбулося.

24 січня 2024 року Astroscale повідомила про завершення цієї місії. За словами компанії, обслуговуючий космічний апарат зійде з орбіти приблизно за три з половиною роки, а клієнтський космічний апарат, який не має рухової установки, має зійти з орбіти протягом п’яти років.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів