Під час спостережень, виконаних за допомогою радіотелескопа ALMA, астрономи виявили області із незвичайними властивостями навколо молодих зір. На думку дослідників, їх поява може бути пов’язана з ударними хвилями.

Знімок ALMA демонструє подібні регіони. Вони розташовані в пиловому диску, що оточує дві дуже молоді зорі (їхнє становище відзначено зірочками). Кольори позначають розподіл температури: більш яскраві відтінки відповідають вищій температурі.
При погляді на знімок неважко помітити, що на деякій відстані від протозір розташовані три гарячі скупчення пилу (вони позначені хрестиками). Але що саме їх нагріває?

Недавнє дослідження, яке виконала Марія Хозе Морейра (Maria Jose Maureira) з Інституту позаземної фізики Макса Планка в Німеччині, дає підстави припускати, що ці області нагріваються не тільки протозорями, але, ймовірно, ще й ударними хвилями, подібними до тих, що утворюються при русі літака в повітрі із надзвуковою швидкістю
Ударні хвилі, можливо, допомагають збагачувати газ на ранніх стадіях формування навколозоряного диска складними органічними молекулами, які можуть увійти до складу речовини новонароджених планет. Високі температури, пов’язані з ударними хвилями, можуть впливати на процес злипання пилових частинок. А саме від цього залежить і те, наскільки рано в диску можуть формуватися планетні ядра.
Раніше ми розповідали про те, як ALMA виявив гарячу газову бульбашку, розташовану на орбіті навколо чорної діри в центрі Чумацького Шляху.
За матеріалами https://www.eso.org
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine