Проєкт HEIST захистить глобальний інтернет від підводних диверсій

Світ дедалі більше усвідомлює необхідність захисту та диверсифікації глобальної інтернет-інфраструктури у зв’язку з нещодавніми диверсіями підводних кабелів. Проєкт НАТО HEIST спрямований на подолання цих викликів і запобігання потенційним загрозам.

Ілюстрація обірваного оптичного інтернет-кабелю на дні моря
Ілюстрація обірваного оптичного інтернет-кабелю на дні моря. Зображення згенероване штучним інтелектом Dall-E

18 лютого 2024 року в Червоному морі стався інцидент, який виявив критичну вразливість світової інтернет-інфраструктури. Ракетний удар бойовиків-хуситів по вантажному судну «Рубімар» призвів до його пошкодження та дрейфу, під час якого якір судна розірвав три важливі оптоволоконні кабелі. Ці кабелі передавали близько чверті всього інтернет-трафіку між Європою та Азією. Потім у листопаді та груді трапилися одразу кілька інцидентів із пошкодженням кабелів, прокладених по дну між Швецією та Литвою. Інциденти стали суворим нагадуванням про крихкість підводної волоконно-оптичної мережі, що забезпечує понад 95% міжконтинентального інтернет-зв’язку.

«Кабелі не ховаються, вони просто відкрито лежать на морському дні. У глибоких океанах їхня товщина менша за садовий шланг, і вони доволі крихкі», — зазначив Тім Стронг, віцепрезидент компанії TeleGeography.

Інтернет-кабель на дні моря
Інтернет-кабель на дні моря. Ілюстрація: Google Gemini

Глобальна підводна кабельна мережа довжиною приблизно 1,2 млн км складається з 500–600 кабелів і є основою цифрового світу. Вона не лише забезпечує звичайний інтернет, а й підтримує фінансові транзакції на суму близько 10 трлн доларів щодня та передає зашифровану оборонну інформацію.

У відповідь на цю загрозу НАТО ініціювала проєкт HEIST («Гібридна космічно-підводна архітектура забезпечення інфозахисту телекомунікацій»). Його мета — розробити стратегії захисту глобального інтернет-трафіку та створити альтернативні шляхи на випадок збоїв.

НАТО
Фрегат НАТО в Балтійському морі. Фото: Unsplash

Основні завдання HEIST включають:

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №5 2021 (186)

До товару

  • розробку систем для швидкої локалізації пошкоджень кабелів із точністю до одного метра;
  • перенаправлення високопріоритетного трафіку на супутники.

«Стійкість зв’язку залежить від різноманітності шляхів. Ми повинні мати щось у небі, а не лише на морському дні», — зазначив Грегорі Фалько, директор програми НАТО HEIST і доцент Корнелльського університету.

Інтернет-кабелі в Балтійському морі
Інтернет-кабелі в Балтійському морі

Ця ініціатива спрямована на забезпечення стабільного зв’язку, який є критично важливим для сучасного світу. Альтернативні маршрути та нові технології можуть стати ключовими елементами захисту цифрової інфраструктури.

Тестування проєкту розпочнеться в Технологічному інституті Блекінге (BTH) у Карлскруні, Швеція, у 2025 році.

Хоча супутникові канали пропонують потенційне рішення для резервного копіювання, вони стикаються зі значними обмеженнями щодо пропускної здатності даних. Сучасні волоконно-оптичні кабелі можуть працювати зі швидкістю до 340 Тбіт/с, що значно перевищує 5 Гбіт/с, які зазвичай досягаються через супутниковий зв’язок у діапазоні Ku.

ILLUMA-T NASA спілкується з LCRD за допомогою лазерної передачі
ILLUMA-T NASA спілкується з LCRD за допомогою лазерної передачі. Ілюстрація: NASA

Щоб усунути цю невідповідність, команда HEIST планує вивчити лазерні оптичні системи з більшою пропускною здатністю для супутникового зв’язку. Нещодавні експерименти NASA з оптичним зв’язком показали чудові результати, продемонструвавши потенціал передачі принаймні в 40 разів більше даних, ніж традиційні радіопередачі.

Однак лазерна передача не позбавлена ​​проблем. Вона може бути легко спотворена атмосферними умовами, такими як хмари, серпанок або дим, і вимагає точного позиціювання. Крім того, затримка сигналу залишається проблемою, особливо для супутників на вищих орбітах.

Раніше ми повідомляли про те, як «Київстар» впроваджує супутниковий зв’язок Starlink за технологією direct-to-cell.

За матеріалами spectrum.ieee.org

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів