«Проклятий» космічний корабель знову залишився на Землі

Запланований на 21 липня перший пілотований політ космічного CST-100 Starliner відкладено на невизначений термін. Про це було заявлено на спільній телеконференції, проведеній 1 червня представниками NASA та компанії Boeing.

Історія технічних проблем Starliner

CST-100 Starliner був розроблений Boeing за контрактом NASA, виданим у межах програми CCP. Її метою є створення приватних пілотованих космічних кораблів, призначених для доставлення астронавтів на МКС. Другий контракт за цією програмою дістався SpaceX, яка побудувала корабель Crew Dragon.

Підготовка космічного корабля CST-100 Starliner. Джерело: NASA

На відміну від Crew Dragon, Starliner виявився вкрай проблемним кораблем. Його перше безпілотне випробування відбулося ще в грудні 2019 року. Але через некоректну роботу двигунів, корабель не зміг зістикуватися з МКС.

У підсумку, компанії Boeing довелося ухвалити рішення здійснити ще один безпілотний запуск. Він мав відбутися в серпні 2021 року. Але політ виявився зірваним через витік окислювача, що пошкодив клапани, які відповідали за подачу палива. Наслідком цього стало те, що інженерам довелося повністю замінити службовий модуль Starliner.

У результаті, нове випробування Starliner відбулося лише в травні 2022 року. Цього разу кораблю вдалося зістикуватися з МКС, хоча й не без деяких проблем. Проте за результатами тесту NASA схвалила проведення першого тестового польоту Starliner з екіпажем у складі астронавтів Баррі Вілмора та Суніти Вільямс. План польоту передбачає, що вони проведуть вісім днів на борту МКС, після чого повернуться на Землю.

Чергове перенесення запуску

Але проблеми на цьому не закінчилися. Після отримання дозволу на перший пілотований політ Starliner, його дату неодноразово переносили: з кінця 2022 року на весну 2023 року, а потім і на літо. Через це деякі фахівці жартома навіть почали називати творіння Boeing «проклятим» космічним кораблем.

Boeing Starliner
Космічний корабель Boeing Starliner, зістикований із МКС. Фото: NASA

Запуск був призначений на 21 липня. Наприкінці травня фахівці NASA та Boeing навіть встигли відзвітувати, що завершили 95% усіх сертифікаційних робіт, необхідних для польоту корабля. Але в підсумку, його запуск знову був відкладений. Як основну причину названо проблеми з парашутною системою корабля, а також високу займистість ізоляційного покриття проводки. Найближчими днями інженери розроблять план з ліквідації цих проблем, ухвалять рішення, чи необхідно розбирати для цього корабель, а також визначать терміни його підготовки до наступної спроби запуску.

Рішення про нове перенесення запуску Starliner стало черговим ударом по репутації Boeing. Але, попри всі проблеми, представники компанії заявляють, що не збираються відмовлятися від проєкту і мають намір домогтися введення корабля в експлуатацію.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Sierra Space підірвала ще один прототип надувного модуля
Місячну базу може захистити від уламків кам’яна стіна
Як виявити діпфейки: астрономи пропонують шукати відблиск зірок в очах
Космічний корабель Starliner розгледіли у телескоп під час стикування з МКС: фото
12 світлових років від Землі: James Webb зазнімкував екзопланету біля близької зорі
Наступний удар буде останнім: мікрометеороїд пробив корпус космічного телескопа вартістю 800 млн доларів
Китайський зонд знайшов воду на Місяці
Минула неділя виявилася найспекотнішим днем в історії Землі
Як від Землі до Місяця: астрофотограф зазнімкував величезний протуберанець
Зображення від українського аматора стало фото дня у NASA