Позашляховик Jeep отримав лазерний сигнал із космосу

Німецький супутник успішно передав лазерний сигнал на наземну станцію під час випробування, яке може значно змінити зв’язок між космосом і Землею, пришвидшивши його та уникнувши перевантаження даних.

OSIRISv1
Позашляховик, який отримав лазерний сигнал з космічного апарата OSIRISv1

TeraNet, мережа оптичних наземних станцій, отримала сигнал через лазерний зв’язок на борту супутника OSIRISv1 на низькій навколоземній орбіті. Дві наземні станції TeraNet, зокрема спеціально обладнаний позашляховик Jeep з приймачем, зафіксували ці сигнали. Команда з Університету Західної Австралії сподівається, що ця демонстрація допоможе встановити зв’язок між різними космічними місіями на низькій навколоземній орбіті та з Місяцем.

Застарілий радіозв’язок

Від початку космічної ери із запуском першого супутника у 1957 році космічні агентства для зв’язку із Землею використовували радіохвилі. Ця технологія постійно вдосконалювалась та працювала добре. Але зростання кількості супутників і попит на кількість та якість передаваних даних призвели до перевантаження каналів зв’язку.

Лазерний зв'язок
Лазерний зв’язок має низку переваг перед традиційним. Фото: Unsplash

Оптичний зв’язок або лазери можуть розв’язати цю проблему. Така система упаковує дані в коливання світлових хвиль лазера, передаючи їх у вигляді інфрачервоного сигналу. Лазери потенційно можуть передавати дані зі швидкістю до 1000 Гбіт/с, оскільки вони працюють на набагато вищих частотах, ніж радіо, запаковуючи набагато більше даних щосекунди.

Експерименти з лазерами

NASA активно експериментує з космічними лазерами. У листопаді 2023 року агенція успішно передала дані на відстань майже 10 млн миль у далекому космосі до обсерваторії Паломар в Каліфорнії. У грудні того ж року лазерний приймач на астероїдному зонді NASA Psyche передав 15-секундне відео з котом, що грає з лазерною указкою.

Приватний сектор також проявляє інтерес до космічних лазерів. За оцінками Straits Research, ринок космічного лазерного зв’язку коштував близько 1,13 млрд доларів у 2022 році й може вирости вчетверо до 2031-го.

Недоліки оптичного зв’язку

NASA повідомляє, що оптичний зв’язок може передавати дані до 100 разів швидше, ніж сучасні радіочастотні системи. Однак на великих відстанях передача даних стає складнішою через необхідність точного наведення лазерного променя. Погода також може вплинути на якість зв’язку, оскільки хмари й дощ можуть блокувати сигнал.

Щоб подолати погодні проблеми, TeraNet створила мережу з трьох станцій у Західній Австралії, що дозволяє супутникам передавати дані на найчистіші ділянки неба. Позашляховик, що брав участь у випробуваннях, здатний приймати сигнали протягом 15 хвилин після прибуття на місце. Цей тест відкриває можливість для збільшення пропускної здатності зв’язку між космосом і Землею в тисячу разів, повідомляє UWA.

Раніше ми писали про те, як мережі 6G використовуватимуть «вигнуті» світлові промені.

За матеріалами theengineer.co.uk

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії