Потужний парниковий ефект міг утримати океан Марса від замерзання

Використовуючи дані, зібрані ровером Curiosity, астробіологи створили нову модель давньої марсіанської атмосфери. Вона показала, що парниковий ефект міг утримати океан планети від замерзання.

Давній Марс в уявленні художника. Джерело: NASA/GSFC

Клімат стародавнього Марса є давнім предметом дискусій серед науковців. З одного боку, космічні апарати зібрали безліч даних, що вказують на те, що мільярди років тому планета мала повноцінну гідросферу. З іншого боку, на той час Сонце світило на 30% слабше, ніж зараз. Це ставить закономірне питання про те, чи існував на Марсі постійний океан із рідкої води, чи вона танула лише періодично під час виверження вулканів і падіння астероїдів.

Під час здійсненого за підтримки NASA недавнього дослідження команда астробіологів вивчила співвідношення дейтерію та водню у марсіанській атмосфері. Дейтерій є стабільним ізотопом водню, який містить один протон та один нейтрон у ядрі. Він утворюється під час природних процесів, але зустрічається набагато рідше, ніж атоми звичайного водню (вони містять нейтрон).

Оскільки атоми дейтерію важчі за атоми водню, їм набагато складніше бути вибитими з марсіанської атмосфери сонячним вітром. Тому вчених дуже цікавить їхнє співвідношення. Чим воно вище, тим більше звичайного водню втратив Марс.

Селфі Curiosity на тлі пилової бурі. Джерело: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Ровер Curiosity виміряв співвідношення дейтерію та водню у глинах, що утворилися понад 3 млрд років тому за часів Гесперійської ери. У той час Марс переживав потужну вулканічну активність і повені. Порівнявши його з сучасним співвідношенням дейтерію та водню, вчені з’ясували, що в наші дні концентрація дейтерію значно вища, ніж у давню епоху. Це свідчить про потужну втрату води Марсом.

За підсумками цих даних дослідники створили нову модель марсіанської атмосфери. Вона показала, що потужний парниковий ефект міг утримати океан планети від замерзання та забезпечувати стабільні кліматичні умови впродовж мільйонів років. Протягом цього періоду на Марсі були всі необхідні умови для пребіотичної еволюції — етапу, що передує появі життя.

Ви також можете почитати про те, як ровер Perseverance досліджує піщаний перевал у пошуках слідів стародавнього життя.

За матеріалами https://astrobiology.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії