Посадка без екіпажу: Starliner повернувся на Землю

Космічний корабель Starliner здійснив успішну посадку на території полігону Вайт-Сендс. Він приземлився порожнім. Його екіпаж у складі астронавтів Бутча Вілмора та Суні Вільямс залишився на МКС і повернеться на Землю лише наступного року.

Технічні проблеми Starliner

Statliner був запущений 5 червня. Основним завданням польоту була перевірка того, як поведуть себе системи корабля з людьми на борту. За планом Starliner мав зістикуватися з МКС, провести вісім днів у складі станції, після чого Вілмор і Вільямс мали повернутися на Землю.

Starliner зближується з МКС. Знімок був зроблений під час другого безпілотного випробування корабля. Джерело: NASA

Однак під час стикування з МКС у корабля відмовило кілька двигунів системи орієнтації. Пізніше роботу більшості з них вдалося відновити, але це поставило питання про безпеку Starliner.

Після цього представники NASA та Boeing почали активно працювати над тим, щоб зрозуміти, що саме сталося з двигунами і чи можливе повторення такої ситуації під час повернення Starliner на Землю. Тож термін «відрядження» Вілмора та Вільямс кілька разів подовжувався. За чутками, на зустрічах представники NASA та Boeing часто зривалися на крик.

У підсумку NASA вирішила не ризикувати й оголосила, що корабель повернеться на Землю без екіпажу. Вілмор і Вільямс залишаться на МКС і повернуться додому у складі експедиції Crew-9, екіпаж якої через це довелося скоротити з чотирьох до двох осіб.

Посадка Starliner

Starliner відстикувався від МКС у ніч із 6 на 7 вересня. NASA повідомила, що жодних проблем із маневрами не виникло. Космічний корабель рухався «ідеальною траєкторією», і всі 27 двигунів системи орієнтації спрацювали належним чином (це не враховуючи одного двигуна, який вийшов із ладу ще в червні й не був відновлений).

Спуск капсули корабля Starliner на парашутах. Джерело: NASA

Утім, повернення на Землю не обійшлося без деяких проблем. Два двигуни нагрілися сильніше, ніж очікувалося, але не відмовили. До цього контролери змінили програмне забезпечення, щоб воно не вимикало занадто гарячі двигуни під час сходження з орбіти. Наразі невідомо, чи досягли двигуни температури, яка спричинила б відключення без зміни ПЗ.

Також, один із 12 окремих двигунів на модулі екіпажу не спрацював під час випробувань перед входом в атмосферу. Ці двигуни відрізняються за конструкцією від тих, що встановлені на службовому модулі, і неясно, що стало причиною відмови. Однак резервний двигун спрацював добре і не створив проблем під час входу в атмосферу.

Капсула Starliner після приземлення. Джерело: NASA

Посадка була точною, попри неполадки в навігаційній комп’ютерній системі, яка насилу приймала сигнали GPS після вимкнення зв’язку під час входу в атмосферу. Корабель успішно розгорнув парашути та сів на території полігону Вайет-Сендс. Найближчим часом капсула Starliner буде переправлена в Космічний центр ім. Кеннеді для вивчення.

Наразі невідомо, чи вимагатиме NASA від Boeing ще один випробувальний політ Starliner і коли він може відбутися. Раніше перша експлуатаційна місія Starliner була перенесена з лютого на серпень 2025 року. Також викликає питання готовність Boeing продовжити розвивати проєкт, який уже приніс компанії 1,6 млрд доларів збитків. Раніше керівники NASA заявляли, що компанія запевнила їх у прихильності Starliner. Однак представники Boeing були відсутні на брифінгу, присвяченому посадці корабля, хоча раніше їхня участь була анонсована.

За матеріалами Spacenews

Мультихвильова краса: Hubble зазнімкував галактику із зоряними яслами
Екіпаж Polaris Down повернувся на Землю
Гучне мовчання: Boeing несподівано зачаївся після повернення Starliner на Землю
Як у Сатурна: в ордовицькому періоді у Землі були кільця
«Маленькі червоні цятки» раннього Всесвіту залишаються загадкою для науковців
Гравітаційні аномалії розповіли, що ховається під поверхнею Марса
Космічний оркестр: астронавтка Сара Гілліс зіграла мелодію з «Зоряних війн»
«Зіткнення» із зорею-прибульцем назавжди змінило образ Сонячної системи
Ми можемо знайти інопланетян, якщо уявимо себе в майбутньому
Астрономи довго шукали маленьку чорну діру і нарешті знайшли