Інститут Астрофізики Національної академії наук Таджикистану повідомив про смерть астрономки Світлани Герасименко. Вона відома тим, що разом із Климом Чурюмовим відкрила комету 67P. Саме її у 2014–2016 роках досліджував космічний апарат Rosetta.

Померла відома українська науковиця
8 квітня 2025 року Інститут Астрофізики Національної академії наук Таджикистану повідомив про смерть на 80-му році життя видатної астрономки Світлани Іванівни Герасименко. Всесвітньо відомою її зробила комета, яку вона відкрила разом із київським науковцем Климом Чурюмовим.
Світлана Герасименко народилася у Баришівці під Києвом в родині українських вчителів. Вона закінчила Київський національний університет і вступила до аспірантури з астрономії. Оскільки наприкінці 1960-х в розпорядженні українських астрономів не було достатньо чутливого інструмента, у 1969 році вони разом із Климом Чурюмовим вирушили до Алма-Атинської обсерваторії у Казахстані.
Вчених цікавила короткоперіодична комета 32P/Комас Сола. Однак згодом, коли астрономи вже повернулися до Києва, на одній із пластинок була виявлена зовсім іншу «хвостата зоря». Вона й отримала назву 67P/Чурюмова — Герасименко.
Зоряний час Світлани Герасименко
Спочатку на 67P/Чурюмова — Герасименко астрономи не дуже звернули увагу. Це була чергова короткоперіодична комета, яких було відомо чимало. Світлана Герасименко стала кандидатом технічних наук. У 1973 році вона отримала запрошення на роботу до АН Таджикистану і прийняла його. Там вона і пропрацювала до кінця життя.
Зоряний час для Клима Чурюмова та Світлани Герасименко настав у 2003 році. Тоді стало відомо, що космічний апарат Rosetta до комети Віртанена не полетить, а його новою ціллю стане 67P/Чурюмова — Герасименко.
У 2004 році Чурюмов та Герасименко стали почесними гостями на запуску Rosetta з космодрому Куру у Французькій Гвіані. У 2014–2016 роках цей апарат здійснив безліч досліджень відкритої ними комети, завдяки яким ми тепер дуже багато знаємо не тільки про неї, але й про «брудні айсберги космосу» взагалі.
Крім комети, ім’ям Світлани Герасименко назвали астероїд, який у 1982 році відкрив український астроном Микола Черних. У 2017-му вчена за свої відкриття отримала державну премію Республіки Таджикистан у галузі науки.
За матеріалами www.facebook.com