Польоти Falcon 9 збільшили частоту появи криваво-червоних полярних сяйв

Останніми десятиліттями вчені виявили, що ракетні запуски здатні пробивати верхню іоносферу. Це призводить до утворення так званих «іоносферних дір», які викликають моторошні червоні смуги світла, схожі на полярне сяйво.

Червоне світіння в іоносфері після злету ракети SpaceX Falcon 9
Червоне світіння в іоносфері після злету ракети Falcon 9. Фото: perezmedia.net

Багаторазові перші ступені ракет компанії SpaceX, повертаючись після запуску, створюють тимчасові «дірки» у верхніх шарах атмосфери, викликаючи так звані «полярні сяйва SpaceX». Вчені вважають, що ці сяйва не загрожують навколишньому середовищу чи життю на Землі, проте можуть мати непередбачені наслідки в довгостроковій перспективі.

Співобітники Техаської обсерваторії помітили унікальні червоні вогні, що з’являються після входу ракет Falcon 9 в атмосферу. Ці сферичні вогні є результатом іоносферних дір, які пробиваються прискорювачами ракет під час їхнього спуску на Землю. За словами астронома Стівена Хаммела, щомісяця вони спостерігають 2-5 таких явищ. Сяйва є дуже яскравими, їх легко помітними навіть неозброєним оком.

Відпрацьоване паливо випускається прискорювачами, взаємодіючи з молекулами атмосферних газів. Цей процес збуджує їх і викликає випромінювання червоного світла, що «відмічає» утворення діри в іонізованому газі. Хоча такі діри затягуються за 10-20 хвилин, вони можуть впливати на астрономічні дослідження та короткохвильовий радіозв’язок, а також перешкоджати роботі GPS.

Полярні сяйва SpaceX, як і інші світлові ефекти, не є загрозою для життя на Землі, але вони стають об’єктом уваги астрономів і дослідників, а їхній вплив на атмосферу все ще знаходиться на стадії оцінювання. Спостереження цих сяйв також допомагає вивчати іоносферу — її динаміку й особливості хімічного складу.

Вчені зазначають, що зі збільшенням числа запусків ракет SpaceX у майбутньому такі світлові явища можуть стати більш поширеними.

Раніше ми повідомляли про те, як над темною плямою Сонця засяяла «аврора».

За матеріалами livescience.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine