На супутник Сатурна Титан планують запустити безпілотний гідролітак. Його розробляють інженери компанії Planet Enterprises. Апарат зможе сідати на поверхню наповнених рідкими вуглеводнями морів цього небесного тіла.
Літальні апарати для Титана
Вчені готуються серйозно досліджувати супутник Сатурна Титан і розробляють для нього безпілотні літальні апарати. Вже 2034 року туди має вирушити гелікоптер Dragonfly. Але науковці запропонували ще амбітніший проєкт — безпілотний літак, який зможе мандрувати в атмосфері з вуглеводнів.
Титан — другий за розміром супутник у Сонячній системі. Він єдине, крім Землі, небесне тіло, на поверхні якого є справжні моря. Щоправда, це — не вода, а суміш тих самих вуглеводнів, що складають його атмосферу, але за температури -180℃ перетворюються на рідину.
Для того, аби дослідити ці об’єкти, необхідний апарат, здатний тривалий час перебувати у повітрі. І саме такий розробила компанія Planet Enterprises, яка вже отримала для його подальшої розробки 175 тис. доларів у межах програми NIAC.
Гідролітак TitanAir
Зараз апарат TitanAir існує тільки у вигляді загального концепту. Це один із 14 проєктів, відібраних у межах першого етапу грантової програми NIAC. Зараз розробники готують докладніший проєкт для наступної програми.
Куїн Морлі, який очолює Planet Enterprises, заявляє, що TitanAir має бути гідролітаком, який зможе сідати на поверхню морів і відбирати проби звідти. Для цього його крило буде оснащене системою капілярів — тонких судин, по яких рідина зможе підійматися без допомоги помп.
На ідею такої системи інженерів навела кавова чашка, розроблена 2008 року для астронавтів. У ній система капілярів застосовується для того, аби доправити рідину з повністю закритої посудини до рота людини. Тут все буде навпаки — кінцевою точкою, куди прямуватимуть вуглеводні, стануть паливний бак та наукові прилади.
Оскільки Титан значно менший за Землю, сила тяжіння на ньому становить усього 17 відсотків від тієї, до якої ми звикли на нашій планеті. Тож аеродинамічний політ у його атмосфері цілком можливий. Необхідно тільки, аби крило літака було тонким та довгим.
За матеріалами phys.org.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine