Перспективи індустрії надлегких ракет

Нараховується 166 проєктів надлегких ракет, що зараз розробляються чи вже втілені у життя. Їхня кількість стрімко зростала наприкінці 2010-х, але наразі індустрія потроху починає гальмувати.

Індустрія надлегких ракет сильно залежить від замовників
Надлегка ракета Astra 3.3. Джерело: Brady Kenniston/Astra

Індустрія надлегких ракет

На конференції з малих супутників, яка відбулася 11 серпня, представник Northrop Grumman Карлос Нідерштрассер витупив із доповіддю, присвяченою перспективам розвитку галузі надлегких ракет. До них належать усі носії, здатні виводити на низьку навколоземну орбіту апарати вагою до 1000 кг.

Він зазначив, що на сьогодні у світі існує 166 проєктів надлегких ракет, переважно комерційних, які перебувають на різних стадіях розробки. Для прикладу, у 2015 році їх нараховувалося лише 31.

Однак не все так добре, як може здатися. Найшвидше нові проєкти надлегких ракет з’являлися у 2016 — 2017 роках, а у 2022-му темпи зростання галузі загальмувалися. Крім того, значно зросла кількість систем, розробка та використання яких призупинилися з технічних, фінансових чи інших причин.

Ракети, що вже літають у космос

Серед усіх цих проєктів 11 ракет вважаються такими, що постійно використовуються. Кожна з них має принаймні один успішний пуск та кілька запланованих. Однак до цього переліку входить Astra 3.3, виробництво якої згорнули заради розробки Astra 4.

Інші надлегкі ракети, які зараз використовуються, охоплюють Minotaur 1 and Pegasus XL розробки Northrop Grumman, Electron від Rocket Lab’s та розроблений Virgin Orbit Launcher One. Крім того, існує шість китайських носіїв цього класу: Ceres-1, Hyperbola-1, Jielong 1, Kuaizhou-1A, Kaituozhe-2 та «Чанчжен-11».

Перспективи зростання

За словами Нідерштрасcера, швидкість збільшення кількості систем, які дійсно літають у космос, вражає. У найближчі кілька років до вже згаданих мають приєднатися носії від ABL Space Systems та Relativity Space.

Разом із тим індустрія надлегких ракет може прийти до стагнації. Навіть в Electron, яка вивела на орбіту вже 20 супутників, кількість запусків відстає від запланованої розробниками. Та і цей результат отримали завдяки тому, що підлаштовувалися під замовників.

Взагалі саме нестача замовлень від клієнтів на сьогодні найбільше гальмує розвиток галузі. Виробникам сателітів все ще більше подобається ділити місця на великих ракетах, ніж одноосібно оплачувати пуск маленьких.

За матеріалами Spacenews.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Апарат NASA неконтрольовано обертається після пошкодження сонячного вітрила
Що може розповісти про еволюцію світил дослідження зоряного скупчення?
Лід і вогонь: супутник сфотографував найпівденніший вулкан у світі
Астрономи знайшли на небі Темного Вовка
Захоплива панорама: Perseverance вперше побачив кратер Єзеро з висоти
Телескопи James Webb і Hubble вивчили «моторошну» пару галактик
Штучний інтелект навчили розуміти роботи астрономів минулого
Як турбулентність прискорює народження зір
Вихід із космічних перегонів: Boeing шукає покупців для провального Starliner
Два дні до кінця: телескоп NASA впаде на Землю на початку листопада