Perseverance звільнився від каміння, що застрягло усередині нього

Нещодавно марсохід NASA Perseverance екстрено припинив роботу через каміння, що накопичилось усередині. Ці камінці заважали роботі механізму для відбору проб із поверхні Марса. Оскільки процедуру «порятунку» раніше не проводили, інженери знайшли спосіб, як повернути працездатність марсоходу. NASA заявили, що ідея полягала в тому, щоб направити бур із забитою пробіркою на поверхню й обертати його на високій швидкості, доки каміння не випаде.

Ровер NASA Perseverance
Ровер NASA Perseverance зможе повторно використовувати трубку для відбору проб із кратера Єзеро

Команді навіть вдалося сфотографувати момент за допомогою наукової камери Mastcam-Z, коли Perseverance «виплюнув» каміння. На відео, опублікованому в Twitter, помітно, як обертається свердло марсохода, коли на червону поверхню Марса випадає маленький камінчик. Процедура прочистки проходила у два етапи: перша частина зразка, що застрягла, була видалена 15 січня, а решта — після деяких додаткових зусиль 20 січня.

«Уважно подивіться, як на відео на поверхню випадає шмат породи з керном. На щастя, трубку можна повторно використовувати для забору зразків», — йдеться у повідомленні команди NASA.

Непередбачені обставини

Інженери зрозуміли, що щось трапилось 29 грудня 2021 року. Тоді роботизована рука марсохода спробувала помістити щойно пробурений зразок у карусель марсохода — колісну конструкцію, що обертається на його шасі, в якій зберігаються зразки. Дані телеметрії показали опір, коли рука намагалася запечатати трубку зі зразком. Камінці, що заважали, були взяті з породи, яку вчені називають Issole. У заяві інженерів йдеться про те, що команда може спробувати ще раз пробурити цю породу.

NASA Perseverance
Бур NASA Perseverance

Проте всередині марсохода все ще залишаються два інші камені, які розташовуються нижче під каруселлю. Фахівці зазначають, що тести, проведені на Землі ще до відправлення Perseverance на Марс, показали, що ці два камені не завадять подальшому забору зразків ґрунту. Команда все ще переглядає дані та обговорює наступні кроки, які дозволять повністю розв’язати цю проблему та повернутися до дослідження і відбору проб у кратері Єзеро.

Спроба відбору проб стала шостою, здійсненою Perseverance з моменту висадки на Марс у лютому 2021 року. Марсохід збирає колекцію зразків гірських порід, які будуть доставлені на Землю на початку 2030-х років.

Нагадаємо, що раніше пилова буря завадила польоту марсіанського вертольота.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine