Perseverance зазнімкував величезний торнадо на Марсі

NASA опублікувала анімацію, зроблену марсоходом Perseverance. Вона цікава тим, що на ній можна побачити досить значний пиловий вихор.

Анімація, що демонструє рухи марсіанського пилового вихору. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Марсіанські пилові вихори утворюються за таким самим механізмом, що і їхні земні «побратими». Вони виникають у ситуації сильного перепаду температур, коли осередки теплого повітря, що підіймаються від нагрітої поверхні, змішуються з холодними повітряними масами, які опускаються.

Основна відмінність між марсіанськими та земними пиловими вихорами полягає в їхньому розмірі та силі. Через нижчу гравітацію смерчі Червоної планети можуть бути більшими за земні. Водночас оскільки марсіанська атмосфера на порядки розрідженіша за земну, місцеві смерчі набагато слабкіші за земні й не становлять загрози для земної техніки. Скоріше навпаки, іноді вони можуть виступити в якості її «рятівника». Так, свого часу пилові вихори кілька разів очищали сонячні батареї ровера Opportunity від пилу, давши йому змогу пропрацювати набагато довше за прогнози.

Зазвичай марсіанські вихори найпомітніші у весняні та літні місяці, але загалом науковці не можуть заздалегідь точно передбачити, де і коли вони можуть з’явитися. Тому марсоходи Perseverance і Curiosity ведуть регулярний моніторинг таких подій, роблячи чорно-білі знімки, щоб зменшити обсяг даних, що надсилаються на Землю.

Марсіанський пиловий вихор. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Ця тактика принесла свої результати. 30 серпня роверу Perseverance вдалося зафіксувати великий смерч. Він перебував на відстані 4 кілометрів від апарата, рухаючись зі швидкістю близько 19 км/год. Аналіз знімків показав, що його діаметр становив близько 60 метрів. Попри те, що в кадр потрапила лише нижня частина смерчу заввишки 118 метрів, учені все ж змогли оцінити його приблизну висоту за тінню. За їхніми розрахунками, марсіанський торнадо височів приблизно на 2 кілометри.

За матеріалами https://phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t. me/ustmagazine