NASA опублікувала анімацію, зроблену марсоходом Perseverance. Вона цікава тим, що на ній можна побачити досить значний пиловий вихор.

Марсіанські пилові вихори утворюються за таким самим механізмом, що і їхні земні «побратими». Вони виникають у ситуації сильного перепаду температур, коли осередки теплого повітря, що підіймаються від нагрітої поверхні, змішуються з холодними повітряними масами, які опускаються.
Основна відмінність між марсіанськими та земними пиловими вихорами полягає в їхньому розмірі та силі. Через нижчу гравітацію смерчі Червоної планети можуть бути більшими за земні. Водночас оскільки марсіанська атмосфера на порядки розрідженіша за земну, місцеві смерчі набагато слабкіші за земні й не становлять загрози для земної техніки. Скоріше навпаки, іноді вони можуть виступити в якості її «рятівника». Так, свого часу пилові вихори кілька разів очищали сонячні батареї ровера Opportunity від пилу, давши йому змогу пропрацювати набагато довше за прогнози.
Зазвичай марсіанські вихори найпомітніші у весняні та літні місяці, але загалом науковці не можуть заздалегідь точно передбачити, де і коли вони можуть з’явитися. Тому марсоходи Perseverance і Curiosity ведуть регулярний моніторинг таких подій, роблячи чорно-білі знімки, щоб зменшити обсяг даних, що надсилаються на Землю.

Ця тактика принесла свої результати. 30 серпня роверу Perseverance вдалося зафіксувати великий смерч. Він перебував на відстані 4 кілометрів від апарата, рухаючись зі швидкістю близько 19 км/год. Аналіз знімків показав, що його діаметр становив близько 60 метрів. Попри те, що в кадр потрапила лише нижня частина смерчу заввишки 118 метрів, учені все ж змогли оцінити його приблизну висоту за тінню. За їхніми розрахунками, марсіанський торнадо височів приблизно на 2 кілометри.
За матеріалами https://phys.org
Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t. me/ustmagazine