Марсохід Perseverance зробив несподіване відкриття

Порода, зразки якої взяв марсохід, має магматичне походження.

Вчені виявили, що корінна порода, якою рухався Perseverance після приземлення в лютому, ймовірно, утворилася з розпеченої магми. Це відкриття дозволить краще зрозуміти та точніше датувати важливі події в історії кратера Єзеро та планети загалом.

Марсохід Perseverance. Джерело: NASA

Команда також дійшла висновку, що породи в кратері взаємодіяли з водою, і деякі з них містять органічні молекули.

Ще до того, як Perseverance приземлився на Марс, наукова команда місії цікавилася питанням походження порід у цьому регіоні. Чи вони були осадовими — стисненим скупченням мінеральних частинок, занесеним до певної місцевості стародавньою річковою системою — чи магматичними, народженими в потоках лави, що піднялися на поверхню з давно згаслого марсіанського вулкана?

«Я почав втрачати надію, що ми коли-небудь знайдемо відповідь на це питання, — сказав Кен Фарлі, науковий співробітник проєкту Perseverance в Каліфорнійському технологічному інституті в Пасадені, штат Каліфорнія. — Але потім наш інструмент PIXL добре розгледів потерту ділянку скелі з місцевості під назвою «Південний Сейтах», і стало зрозуміло: кристали всередині скелі — незаперечний доказ».

Бур на кінці роботизованої руки Perseverance може шліфувати поверхні скель, дозволяючи іншим інструментам марсохода, наприклад PIXL (Planetary Instrument for X-Ray Lithochemistry), їх вивчати. PIXL використовує рентгенівську флуоресценцію для картування елементного складу гірських порід. 12 листопада він проаналізував скелю Південного Сейтаха, з якої наукова команда вирішила взяти зразок керна за допомогою бура марсохода. Дані PIXL показали, що порода, яка була названа «брак», складається з незвичайної кількості великих кристалів олівіну, поглинених кристалами піроксену. Наразі залишається визначити, чи багата на олівін порода утворилася на поверхні охолодженого лавового озера чи у підземній камері.

Ровер Perseverance є найдосконалішим апаратом, який коли-небудь здійснював посадку на Марс. Він займається астробіологічними дослідженнями та пошуком слідів, що вказують на існування життя на четвертій планеті в минулому. Для цього марсохід отримав значний набір наукових інструментів.

За матеріалами NASA.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine