Отримано найдетальніший портрет галактики M106

Завдяки 4-метровому телескопу KPNO, встановленому в Національній обсерваторії Кітт-Пік (США), астрономи отримали найдетальніше наразі зображення галактики M106, що розташована в сузір’ї Гончих Псів на відстані 23 млн світлових років від Чумацького Шляху.

Галактика M106. Джерело: KPNO/NOIRLab/NSF/AURA

M106 більша за нашу зоряну систему. Її діаметр становить 130 тис. світлових років, вона класифікується як спіральна галактика перехідного типу. Такі об’єкти займають проміжне положення між спіральними галактиками з перетинкою та без неї. Знімок KNPO дає змогу розглянути багато деталей M106, включно з її яскравим ядром, спіральними рукавами, скупченнями молодих зір і темними пиловими смугами.

Одна з відмінних особливостей цієї галактики полягає в її підвищеній активності. В її центрі прихована надмасивна чорна діра, маса якої в 40 млн разів перевищує сонячну. Вона активно поглинає речовину з акреційного диска, що супроводжується виділенням великої кількості енергії.

Галактика M106. Джерело: KPNO/NOIRLab/NSF/AURA

Крім M106, на знімку також можна побачити обриси двох її компаньйонів — карликових галактик NGC 4248 (туманна «хмара» в правій частині кадру) і UGC 7358 (у лівому нижньому кутку). Більшість інших об’єктів є далекими зоряними системами. На фото також потрапило кілька зір Чумацького Шляху, розташованих до нас набагато ближче — їх можна відрізнити від галактик за наявністю характерних дифракційних променів.

За матеріалами https://noirlab.edu