Останній шанс побачити комету PanSTARRS: коли та де її можна буде спостерігати?

Наприкінці вересня 2021 року одним із телескопів системи PanSTARRS, розташованим на горі Галеакала (Гавайські острови), була відкрита комета, що отримала позначення C/2021 S3. В той час вона скидалася на маленьку туманність 20-ї зоряної величини та перебувала на відстані 8,62 а.о. (1 млрд 290 млн км) від Землі. Розрахунки показали, що це небесне тіло найсильніше наблизиться до Сонця 14 лютого 2024 року: в цей день їх розділятиме 1,320 а.о. (197 млн км). Далі, рухаючись гіперболічною орбітою, «хвостата гостя» назавжди залишить Сонячну систему.

Користуючись «стандартною» формулою, згідно з якою яскравість комети обернено пропорційна квадрату її відстані від Землі та четвертому ступеню відстані від Сонця, астрономи розрахували, що вже на початку лютого видимий блиск C/2021 S3 сягне восьмої зоряної величини, тобто її легко можна буде побачити навіть у невеликі біноклі. Звичайно, краще було б, якби вона прилетіла двома з половиною місяцями раніше: тоді під час проходження перигелію вона опинилася б практично на мінімально можливій відстані від Землі, завдяки чому стала б примітним об’єктом четвертої величини, який за сприятливих умов (чисте нічне небо, відсутність Місяця та штучного засвітлення) неважко помітити неозброєним оком.

Орбіти внутрішніх планет і положення комети C/2021 S3 (PanSTARRS) 14 лютого 2024 року. Джерело: StarryNight

Але не так сталося, як гадалося. Не зовсім сприятлива орбітальна конфігурація на додаток супроводжувалась особливостями зростання блиску комети, що кілька місяців тому почав «відставати» від передбачень. Припущень стосовно причин цього вчені висунули вже багато. Найімовірніша версія полягає в тому, що це повернення C/2021 S3 до Сонця не є першим: вона вже колись побувала в околицях нашого світила, й на її поверхні утворилася мінеральна кірка, що захищає надра, багаті на леткі речовини, від сонячного світла та тепла.

Отже, зараз блиск цієї комети ненабагато перевищує 10-ту величину, і до того ж умови її спостережень у наших широтах ще деякий час лишатимуться несприятливими. 14 лютого о 5:20 (в цей час у Києві почнуться ранкові астрономічні сутінки) для спостерігачів на 50° пн.ш. вона перебуватиме у 14° над південно-східною частиною горизонту. Мешканці півдня України матимуть невелику перевагу — вони зможуть побачити C/2021 S3 на пару градусів вище. На небі менше ніж у градусі від комети в цей день можна буде знайти кулясте зоряне скупчення M9, що має трохи вищий блиск.

17 лютого комета PanSTARRS «переповзе» із сузір’я Змієносця до сузір’я Змії, при цьому її висота на початку астрономічних сутінків для широти Києва виросте до 16°. Трьома днями пізніше спостереженням почне заважати майже повний Місяць. 25 лютого «хвостата зірка» знову повернеться до Змієносця, пройшовши приблизно в 0,5° від його зорі ν (ню), а ще через три дні знов опиниться у Змії. Вранці 4 березня її буде легко знайти у 0,5° західніше її зорі η (ета).

Пошукова карта комети C/2021 S3 (PanSTARRS) на другу половину лютого та початок березня. Джерело: in-the-sky.org

Віддаляючись від Сонця, комета ще деякий час наближатиметься до Землі й 15 березня пролетить від нас у 1,298 а.о. (194 млн км). Схоже, її видимий блиск до того часу вже почне падати, тому для її успішних спостережень потрібно буде виїхати кудись за місто й озброїтися телескопом із діаметром об’єктива не менше 10 см. А 20 березня на передсвітанковому небі знову з’явиться Місяць і все зіпсує…

Як уже згадувалося, комета C/2021 S3 PanSTARRS має гіперболічну орбіту, тобто цього разу вона наближається до Сонця востаннє. Тому, за можливості, все ж спробуйте її подивитися — тим більше, що передбачення блиску «хвостатих зірок» у багатьох випадках досить ненадійні, тож не можна виключати того, що саме ця комета все ж у певний момент «згадає» перші прогнози своєї яскравості й дозволить помилуватися собою в усій красі.

Раніше ми писали про інші комети, які можна побачити в лютому.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine