Нові свідчення того, що стародавній Марс був вологим та теплим

Вчені створили першу модель еволюції атмосфери Марса. Вона передбачає, що на початку своєї історії ця планета мала атмосферу в 1000 разів щільнішу за сучасну. Це дозволяло існувати на її поверхні рідкій воді та складним органічним молекулам.

У Марса була щільна атмосфера
Колись Марс міг бути таким. Джерело: Рhys.org

Перша модель еволюції атмосфери Марса

Вчені з інституту SETI навели новий доказ того, що Марс колись був вологим та теплим. Вони зібрали дані про його внутрішню будову і створили першу модель того, як розвивалася атмосфера цієї планети.

Вихідним положенням цієї теорії, яке раніше практично не бралося до уваги, є той факт, що спочатку поверхня Марса була розплавленою. В цих умовах на ньому мала сформуватися первинна атмосфера, яка переважно складалася з молекулярного водню та водяної пари. Густина її була приблизно у тисячу разів більше, ніж у сучасної.

При цьому, як і на стародавній Землі, водяна пара переважно концентрувалася біля поверхні планети, а водень підіймався у верхні шари атмосфери. Це створювало потужний парниковий ефект, який дозволив існувати на поверхні планети рідкій воді.

Вчені вважають, що завдяки цьому теплий і вологий клімат на Марсі міг існувати мільйони років. Але поступово молекулярний водень був винесений у космос, а водяна пара випала на поверхню планети дощем.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №4 2021 (185)

До товару

Коли Марс став таким, яким ми його знаємо?

Те, що у Марса була атмосфера з найлегшого елемента періодичної таблиці, доводять дослідження зразків його поверхні та співвідношення у них дейтерію до водню. Перший з них є важчий, і тому саме другий атмосфера Марса втрачала протягом цих мільйонів років. Інших механізмів, які могли б змінити співвідношення двох ізотопів, просто немає.

Марсіанські метеорити, які переважно складаються з магматичних порід, мають таке саме співвідношення дейтерію до водню, як і їхні земні аналоги. Таке саме воно у вулканічних зразків, котрі датуються першими мільйонами років існування планети. Вони доводять, що в цей час в її атмосфері було багато водню.

А ось у зразках марсіанських глин, досліджених марсоходом Curiosity, це співвідношення втричі вище. Вони датуються віком приблизно 3 млрд років. Це свідчить про те, що до цього часу рідка вода на поверхні Марса продовжувала існувати, але більша частина водню з атмосфери вже зникла.

Дослідники також звернули увагу на те, що воднева атмосфера була досить сприятливою для виникнення життя. Адже пребіотичні молекули легше утворюються саме в таких умовах, а не тоді, коли спостерігається нестача цього хімічного елемента.

За матеріалами Рhys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів