NASA затвердила план розширеної місії OSIRIS-REx. Разом із ним, апарат отримав і нове ім’я. Тепер його офіційна назва — OSIRIS-APEX (Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, and Security – Apophis Explorer).
Історія OSIRIS-REx
OSIRIS-REx був запущений у 2016 році з метою дослідження астероїда Бенну. Апарат вивчав мале тіло в період з 2019 по 2021 рік, після чого ліг на зворотний курс до Землі. У вересні 2023 року зонд скинув капсулу з зібраними ним зразками речовини Бенну. Вона здійснила успішну посадку, і її вміст зараз вивчають учені.
Але на цьому місія апарата не закінчилася. Оскільки на його борту залишилися досить великі запаси палива і його системи працюють у штатному режимі, NASA прийняла рішення направити зонд до якогось нового небесного тіла. Після вивчення можливих варіантів, що включали Венеру та різні комети, було вирішено зробити його наступною метою астероїд Апофіс.
Астероїд Апофіс
Апофіс був відкритий у 2004 році. Його діаметр становить близько 340 метрів. 13 квітня 2029 року він здійснить крайній близький проліт Землі, пройшовши на відстані 32 тисяч км від її поверхні (тобто всередині орбіт геостаціонарних супутників). У цей момент його можна буде побачити на небі неозброєним оком.
Це зближення змінить орбіту Апофіса. Крім того, гравітація нашої планети може вплинути на астероїд. На думку астрономів, на ньому можуть виникнути зсуви та викиди речовини. Тому наземні телескопи пильно стежитимуть за візитом астероїда. Але все ж, найкращі дані зможе надати космічний апарат.
Розширена місія
Щоб дістатися до Апофіса, OSIRIS-APEX потрібно буде виконати серію з шести зближень із Сонцем (під час проходження перигею апарат буде перебувати на відстані 75 млн км від поверхні світила) і три гравітаційних маневри в околицях Землі. Це дасть йому змогу наздогнати Апофіс до весни 2029 року. OSIRIS-APEX почне фільмування астероїда 2 квітня 2029 року, а 13 квітня (тобто в день прольоту Землі) наблизиться до нього впритул.
Розширена місія апарата розрахована на 18 місяців. OSIRIS-APEX картографує астероїд і вивчить його склад. На жаль, апарат не зможе взяти пробу його ґрунту. Замість цього OSIRIS-APEX впритул наблизиться до астероїда, після чого активує свої двигуни. За словами вчених, це здує шар реголіту з його поверхні та оголить глибші шари.
За матеріалами https://www.nasa.gov
Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine