Northrop Grumman і Firefly Aerospace оголосили 8 серпня про співпрацю для розробки першого ступеня ракети-носія Antares компанії Northrop, а також нової ракети середнього класу.
Перший ступінь нової версії ракети під назвою Antares 330 буде оснащений сімома двигунами Miranda, які розробляє Firefly. Також для основної конструкції та паливних баків першого ступеня ракети використовуватимуть композитні матеріали, розроблені Firefly.
Верхня частина Antares 330 буде схожа на ту, що зараз використовують у конструкції Antares. Це буде ступінь з твердопаливним двигуном Castro 30XL та тією ж авіонікою й основною конструкцією. Запускати нову ракету планують із Середньоатлантичного космодрому в Вірджинії (Virginia’s Mid-Atlantic Regional Spaceport), звідки відбувалися всі попередні запуски Antares.
«Завдяки нашій співпраці ми нарешті розробимо повністю американську версію нашої ракети Antares, Antares 330, для вантажного космічного корабля Cygnus», — сказав Скотт Лер, віцепрезидент і генеральний менеджер систем протиракетної оборони компанії Northrop.
Партнерство розв’яже питання залежності Northrop від українських і російських постачальників обладнання для першого ступеня Antares. Важливо нагадати, що саме українська космічна спадщина стала визначальною в історії Firefly Aerospace, адже компанія була заснована українським підприємцем Максом Поляковим 2017 року.
Тоді Макс Поляков разом з оновленою командою Firefly фактично з нуля створив ракету Firefly Alpha. В той час у Дніпрі (Україна) працював український R&D офіс компанії, де здійснювали розробки вузлів двигуна та ракети-носія, відпрацьовували технологічний процес. Це дозволило спроєктувати та запустити першу ракету Firefly Alpha усього за 4 роки, поєднавши інтелектуальний потенціал та розробки України та США.
Наразі державне конструкторське бюро «Південне» та завод «Південмаш» виробляють основну конструкцію першого ступеня Antares. А сам ступінь оснащений двигунами РД-181 російського НВО «Енергомаш».
Постачання двигунів та першого ступеня було під питанням після вторгнення росії в Україну в лютому. Представники Northrop відзначили, що вони отримали перші ступені ще для двох запусків Antares, один з яких запланований на жовтень. Тим часом компанія працювала над варіантами дій на випадок, якби ступінь або двигуни стали недоступними. Однак вони відмовлялися розкривати подробиці щодо цих резервних планів до моменту оголошення про партнерство з Firefly.
Обидві компанії не повідомляють багато подробиць про фінансові аспекти партнерства та час готовності Antares 330 до запуску. Вони заявили, що Antares 330 отримає суттєво більшу вантажопідйомність порівняно з існуючою Antares, але не назвали точних чисел.
Очікується, що це партнерство також стане поштовхом до розробки абсолютно нової ракети середнього класу, проте деталі не розголошують. Firefly наразі працює над власним транспортним засобом середнього класу під назвою Beta, перший ступінь якого також використовуватиме двигун Miranda. Цей двигун на парі кисень+гас розрахований на створення тяги близько 1 тисячі кілоньютонів.
«Firefly пишається тим, що може змінювати правила гри нової космічної індустрії, і співпраця з піонером освоєння космосу Northrop Grumman допоможе нам продовжити цей шлях», — сказав Пітер Шумахер, тимчасовий виконавчий директор Firefly.
Перший тестовий пуск Firefly Alpha відбувся у вересні 2021 року і був визнаний успішним. На початку 2022-го новий власник Firefly Aerospace — інвестфонд AE Industrial Partners (AEI) — оголосив про закриття угоди з Noosphere Venture Partners щодо придбання компанії.
За матеріалами https://spacenews.com
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine