Northrop Grumman створить двигуни для марсіанської наземної місії доставки

Компанія Northrop Grumman отримала від NASA контракт на 60 мільйонів доларів на розробку рухової системи MAPS (Mars Ascent Propulsion System). Планується встановити на борт модуль повернення, який буде використовуватися в спільній американсько-європейській місії MSR (Mars Sample Return). Його мета – доставити на Землю зразки марсіанського ґрунту, зібрані Rover Perseverance (для цього ровер оснащений набором спеціальних капсул).

Концепція американсько-європейської місії MSR для доставки зразка марсіанського ґрунту на Землю. Джерело: NASA/JPL

На даний момент план місії MSR виглядає наступним чином. Два космічні апарати будуть запущені на сусідню планету, mars Ascent Vehicle (MAV), яку розробляє NASA, і Earth Return Orbiter (ERO), створений ESA. Перший з них доставить на марсіанську поверхню невеликий ровер і зворотний модуль, а другий виведе на орбіту апоцентричний.

Ровер підбере зразки марсіанського ґрунту, зібрані Rover Perseverance, і завантажить їх на модуль повернення. Останній починається з поверхні Марса, пришвартувався з ERO і «дарує» йому капсули з грунтом. Після цього європейський космічний апарат покине орбіту апоцентричних і повернеться на нашу планету.

Концепція MAV. Джерело: NASA/JPL

Варто зазначити, що ні NASA, ні ESA поки не дали зелене світло проекту MSR. Причина – його вартість. У разі його реалізувати це стане однією з найдорожчих міжпланетних місій в історії. За приблизними підрахунками, на створення двох пристроїв знадобиться близько 4,5-5 млрд доларів (а це не враховує вартість існуючого Rover Perseverance). Однак контракт з Northrop Grumman і недавні заяви двох аерокосмічних агентств свідчать про те, що вони серйозно працюють над проектом і його шанси на реалізацію досить високі. Так, ESA нещодавно оголосила, що планує доручити будівництво ERO компанії Airbus Defence and Space. У свою чергу космічний центр Маршалла буде відповідати за виготовлення МАВ.

За матеріалами: https://www.nasa.gov