Вогневе випробування оновленого твердопаливного двигуна ракети Vega-C завершилося невдачею. Через це носій навряд чи повернеться до польотів раніше 2024 року.
Дефіцит європейських ракет
Широкомасштабне вторгнення росії в Україну та подальший розрив стосунків із «Роскосмосом» поставив ESA у непросте становище. Європейці втратили можливість продовжувати пуски ракет «Союз» з космодрому Куру у Французькій Гвіані. З іншого боку, дебют нової ракети Ariane 6, яка має замінити виведену з експлуатації Ariane 5, постійно зсувається і відбудеться лише 2024 року.
Єдиною світлою плямою на цьому тлі була Vega-C. Це модифікація легкої ракети Vega, призначеної для виведення вантажів на полярні та низькі навколоземні орбіти. Вона може вивести до 2,3 тонни корисного навантаження на 700-кілометрову сонячно-синхронну орбіту. Ракета має чотириступеневу конструкцію. Перші три ступеня носія оснащені твердопаливними двигунами, четвертий (AVUM+) є рідинним. На ньому встановлений силовий агрегат РД-843, розроблений ДП «КБ Південне», який має можливість багаторазового ввімкнення в космосі.
Успіхи та невдачі Vega-C
Дебютний пуск Vega-C відбувся в липні 2022 року та завершився успіхом. На жаль, але під час другого польоту ракети, у грудні 2022 року, сталася аварія. Вона стала великим ударом для ESA, ще більше ускладнивши ситуацію з можливістю Європи самостійно виводити вантажі в космос.
Навесні 2023 року ESA опублікувало результати розслідування аварії. Комісія дійшла висновку, що її причиною стало руйнування компонента сопла двигуна Zefiro 40 на другому ступені ракети. Звіт викликав невеликий скандал. Річ у тім, що сопло двигуна було виготовлено з матеріалу, поставленого українським підприємством. Україна не погодилася з висновками комісії, але, попри це, ESA ухвалило рішення замінити постачальника матеріалу.
28 червня компанія Avio (основний підрядник проєкту) провела вогневе випробування оновленого двигуна Zefiro 40. 97-секундний тест завершився невдачею. Згідно із заявою Avio, на 40-й секунді пропалення була виявлена «аномалія», яка призвела до втрати тиску у двигуні.
Невдале випробування стало вельми неприємною новиною для ESA. Космічне агентство планувало відновити експлуатацію Vega-C вже у вересні. У межах своєї наступної місії ракета мала вивести на орбіту радарний супутник Sentinel-1C. Попри те, що Avio поки що не зробила жодних заяв щодо зміни графіка польотів Vega-C, очевидно, що наступна місія навряд чи відбудеться раніше 2024 року. У цій ситуації керівництво ESA нещодавно рекомендувало передати запуск супутника EarthCARE компанії SpaceX. З огляду на поточну ситуацію з європейськими носіями, не виключено, що це далеко не остання подібна рекомендація.
За матеріалами https://spacenews.com
Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine