Невдале випробування поставило під сумнів майбутнє ракети Vega-C

Вогневе випробування оновленого твердопаливного двигуна ракети Vega-C завершилося невдачею. Через це носій навряд чи повернеться до польотів раніше 2024 року.

Дефіцит європейських ракет

Широкомасштабне вторгнення росії в Україну та подальший розрив стосунків із «Роскосмосом» поставив ESA у непросте становище. Європейці втратили можливість продовжувати пуски ракет «Союз» з космодрому Куру у Французькій Гвіані. З іншого боку, дебют нової ракети Ariane 6, яка має замінити виведену з експлуатації Ariane 5, постійно зсувається і відбудеться лише 2024 року.

Технічне влаштування ракети Vega-C. Джерело: ESA

Єдиною світлою плямою на цьому тлі була Vega-C. Це модифікація легкої ракети Vega, призначеної для виведення вантажів на полярні та низькі навколоземні орбіти. Вона може вивести до 2,3 тонни корисного навантаження на 700-кілометрову сонячно-синхронну орбіту. Ракета має чотириступеневу конструкцію. Перші три ступеня носія оснащені твердопаливними двигунами, четвертий (AVUM+) є рідинним. На ньому встановлений силовий агрегат РД-843, розроблений ДП «КБ Південне», який має можливість багаторазового ввімкнення в космосі.

Успіхи та невдачі Vega-C

Дебютний пуск Vega-C відбувся в липні 2022 року та завершився успіхом. На жаль, але під час другого польоту ракети, у грудні 2022 року, сталася аварія. Вона стала великим ударом для ESA, ще більше ускладнивши ситуацію з можливістю Європи самостійно виводити вантажі в космос.

Пуск ракети Vega-C. Джерело: ESA-CNES-ARIANESPACE

Навесні 2023 року ESA опублікувало результати розслідування аварії. Комісія дійшла висновку, що її причиною стало руйнування компонента сопла двигуна Zefiro 40 на другому ступені ракети. Звіт викликав невеликий скандал. Річ у тім, що сопло двигуна було виготовлено з матеріалу, поставленого українським підприємством. Україна не погодилася з висновками комісії, але, попри це, ESA ухвалило рішення замінити постачальника матеріалу.

28 червня компанія Avio (основний підрядник проєкту) провела вогневе випробування оновленого двигуна Zefiro 40. 97-секундний тест завершився невдачею. Згідно із заявою Avio, на 40-й секунді пропалення була виявлена «аномалія», яка призвела до втрати тиску у двигуні.

Двигун Zefiro 40. Джерело: ESA/M. Pedoussaut

Невдале випробування стало вельми неприємною новиною для ESA. Космічне агентство планувало відновити експлуатацію Vega-C вже у вересні. У межах своєї наступної місії ракета мала вивести на орбіту радарний супутник Sentinel-1C. Попри те, що Avio поки що не зробила жодних заяв щодо зміни графіка польотів Vega-C, очевидно, що наступна місія навряд чи відбудеться раніше 2024 року. У цій ситуації керівництво ESA нещодавно рекомендувало передати запуск супутника EarthCARE компанії SpaceX. З огляду на поточну ситуацію з європейськими носіями, не виключено, що це далеко не остання подібна рекомендація.

За матеріалами https://spacenews.com

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь:
https://t.me/ustmagazine

Апарат NASA неконтрольовано обертається після пошкодження сонячного вітрила
Що може розповісти про еволюцію світил дослідження зоряного скупчення?
Лід і вогонь: супутник сфотографував найпівденніший вулкан у світі
Астрономи знайшли на небі Темного Вовка
Захоплива панорама: Perseverance вперше побачив кратер Єзеро з висоти
Телескопи James Webb і Hubble вивчили «моторошну» пару галактик
Штучний інтелект навчили розуміти роботи астрономів минулого
Як турбулентність прискорює народження зір
Вихід із космічних перегонів: Boeing шукає покупців для провального Starliner
Два дні до кінця: телескоп NASA впаде на Землю на початку листопада