Наша планета має міцний гравітаційний зв’язок із Місяцем. Але іноді гравітація Землі також може захоплювати невеликі астероїди, які потім протягом певного періоду часу обертаються навколо нас як свого роду тимчасові супутники. Це траплялося щонайменше двічі в цьому столітті: «міні-місяці» залишалися на навколоземній орбіті кілька років або навіть менше. Але нещодавно відкритий астероїд 2022 YG, схоже, перебуває у гравітаційній пастці протягом кількох десятиліть.
Незвичайний «космічний камінь» уперше спостерігали 15 грудня 2022 року. Цікаво, що одним із перших, хто помітив його, став астроном-любитель Геннадій Борисов із Криму, відомий також відкриттям першої міжзоряної комети, яка тепер носить його ім’я.
Астероїд 2022 YG — під таким позначенням його спочатку було занесено в каталог — має розмір 16-30 м. Комп’ютерні моделі його орбіти показують, що повний оберт навколо Землі він здійснював за один рік. Причому це відбувається приблизно з 1961 року. Моделювання передбачає, що квазі-супутник продовжуватиме обертатися навколо нашої планети до 2181-го, коли він може остаточно звільнитися від її гравітації.
Візуалізація орбітальних даних 2022 YG також показує, що він проходить дивний шлях навколо нашої планети, рухаючись по витягнутому в одному напрямку еліпсу, потім мігруючи назад на більш круглу орбіту, що згодом витягується в іншому напрямку, перш ніж весь цикл повториться. Вчені створили візуалізацію його орбіти та виклали на YouTube.
Попередні «міні-місяці» включали астероїди 2020 CD3 і 2006 RH120. Але обидва вони залишалися поблизу Землі відносно короткий час. Потрібні додаткові спостереження, щоб уточнити орбіту 2022 YG та зрозуміти, чи справді астероїд-супутник перебуватиме в тандемі з Землею в наступному столітті.
Схожий міні-місяць, помічений у 2020 році, спочатку вважали великим шматком космічного сміття, що залищився після запуску ракети в 1960-х роках.
Раніше ми повідомляли про те, як був виявлений астероїд із трьома супутниками.