На новому відео, змонтованому з надісланих світлин марсохода NASA Curiosity, помітно, як червоно-зелені хмаринки пливуть небом Марса, утворюючи візерунки, схожі на земні. Дослідження формування та розташування цих хмар допомагає вченим краще зрозуміти їхній вплив на клімат Червоної планети.
Did you know that Mars has *iridescent* clouds?
Spotted by the @MarsCuriosity rover, these unique clouds are made of carbon dioxide ice and are only observed at twilight. What this helps us learn about the Red Planet: https://t.co/Snqyo49n1W pic.twitter.com/anXG7hf61K
— NASA JPL (@NASAJPL) February 12, 2025
Зображення, зроблені 17 січня 2025 року однією з камер Curiosity, показують так звані сутінкові хмари. Вони розташовані високо в небі, де ще освітлюються Сонцем, навіть коли на поверхні Марса настала ніч. Ці хмари складаються з кристалів вуглекислого газу або сухого льоду, і пливуть на висоті 60–80 км над поверхнею. Лід утворюється там, де температура настільки низька, що газ конденсується.

Камера зафіксувала, як кристали льоду, падаючи вниз, формують білі шлейфи. На висоті близько 50 км ці шлейфи зникають, випаровуючись через підвищення температури. Світлини були зроблені за 16 хвилин і прискорені у 480 разів, щоб створити відео.
Що відомо про хмари на Марсі?
Сутінкові хмари зазвичай з’являються на початку осені у південній півкулі. Вперше їх зафіксували 1997 року під час місії Pathfinder, яка перебувала на півночі від екватора. Для Curiosity такі хмари стали помітними лише 2019-го — через сім років після його посадки у кратері Гейла.

Дослідники досі не можуть пояснити, чому ці хмари з’являються лише в певних місцях. Наприклад, марсохід Perseverance, що перебуває у кратері Єзеро в північній півкулі, взагалі не виявив жодної сутінкової хмари. За словами науковця Марка Леммона, щось в атмосфері охолоджує ці області достатньо для утворення льоду. Можливо, це пов’язано з атмосферними коливаннями, які можуть знижувати температуру.
Карта марсіанських хмар
У вересні 2024 року вчені представили найбільшу карту хмар на Марсі, створену на основі двох десятиліть спостережень орбітального апарата Європейської космічної агенції Mars Express. На ній зображені різноманітні форми хмар, деякі з яких не мають аналогів на Землі.
«Хмари на Марсі такі ж захопливі, як і ті, що ми бачимо на Землі», — зазначила планетарна геологиня Даніела Тірш. Але загадкою залишається, чому певні регіони Марса більш схильні до формування хмар, ніж інші.
Дослідження марсіанської атмосфери тривають, і кожне нове відкриття допомагає розширити розуміння клімату планети.
Раніше ми повідомляли про те, як Perseverance помітив зловісні ознаки наближення катаклізму на Марсі.
За матеріалами Space