Небезпечні маневри: японський супутник спробував облетіти космічне сміття

Компанія Astroscale опублікувала нове зображення відпрацьованого верхнього ступеня японської ракети H-2A. Його зазнімкував супутник ADRAS-J під час першої в історії операції зі зближення та дослідження космічного сміття.

Відпрацьований ступінь ракети H-2A, зазнімкований супутником ADRAS-J. Джерело: Astroscale

Супутник ADRAS-J побудований Astroscale на замовлення JAXA. Він був виведений на орбіту в лютому 2024 року. Головним завданням 150-кілограмового апарата є демонстрація можливості видалення великих фрагментів космічного сміття з орбіти. Як об’єкт для демонстрації був обраний верхній ступінь ракети H-2A, який перебуває на орбіті з 2009 року. Його довжина становить 11 метрів, діаметр — 4 метри, маса — близько 3 тонн.

Після запуску ADRAS-J почав маневрувати в напрямку орбіти ступеня, використовуючи дані GPS і наземних спостережень. До травня він наблизився до неї на відстань у 50 метрів. Після цього інженери розпочали наступну фазу місії. В її межах ADRAS-J мав облетіти ступінь і зібрати максимум інформації про його структурний стан та особливості руху. Ці дані знадобляться під час організації другого етапу місії. Під час нього до ступеня буде відправлений спеціалізований космічний апарат, який спробує звести його з орбіти.

Обліт ступеня здійснювався повністю в автономному режимі. В операції використовувався лідар, датчики виявлення світла, а також спеціально розроблені програмні алгоритми для вирівнювання та управління. ADRAS-J тримався на фіксованій відстані близько 50 метрів від ступеня. Однак, коли супутник пройшов приблизно третину шляху (120 градусів) бортова система запобігання зіткненням перервала операцію через несподівану аномалію орієнтації. Після цього ADRAS-J віддалився на безпечну відстань.

Попри те, що ADRAS-J не вдалося довести обліт до кінця, в Astroscale підкреслюють, що маневр відходу продемонстрував ефективність системи запобігання зіткненням. Супутник не зазнав жодних пошкоджень і перебуває в хорошому технічному стані. Тому фахівці місії вже найближчим часом мають намір повторити операцію.

За матеріалами astroscale.com