Ракетний ступінь великим планом: японський супутник здійснив історичне зближення з космічним сміттям

Компанія Astroscale опублікувала нові фото і відео, зроблені її супутником ADRAS-J. На них можна побачити відпрацьований верхній ступінь японської ракети H-2A.

Відпрацьований ступінь ракети H2-A, зазнімкований з відстані в 50 метрів. Джерело: Astroscale

Супутник ADRAS-J побудований компанією Astroscale на замовлення JAXA. Він був виведений на орбіту в лютому 2024 року. Головним завданням 150-кілограмового апарата є демонстрація можливості видалення великих фрагментів космічного сміття з орбіти.

Як об’єкт для демонстрації був обраний верхній ступінь ракети H-2A, який перебуває на орбіті з 2009 року. Його довжина становить 11 метрів, діаметр — 4 метри, маса — близько 3 тонн.

Після запуску ADRAS-J почав маневрувати в напрямку орбіти ступеня, використовуючи дані GPS і наземних спостережень. До 9 квітня супутник зафіксував ціль за допомогою бортової камери, після чого розпочав фазу зближення. Вона здійснювалася з використанням інфрачервоної камери та навігаційних алгоритмів, що оцінюють відстань шляхом порівняння зображень із моделлю. До 17 квітня ADRAS-J наблизився на відстань у кілька сотень метрів до ступеня і зазнімкував його.

На наступному етапі супутник продовжив зближення. У травні він підійшов до ступеня на відстань лише 50 метрів, після чого здійснив повторне знімкування, зберігаючи фіксоване положення щодо нього. Ще жоден апарат не здійснював подібних операцій на орбіті з космічним сміттям.

Зібрані ADRAS-J дані, будуть використані для підготовки другого етапу програми. Під час нього до ступеня буде відправлений космічний апарат, який спробує звести його з орбіти.

За матеріалами astroscale.com