Rocket Lab запустила супутник-інспектор для огляду космічного сміття

Компанія Rocket Lab успішно вивела на 600-кілометрову орбіту супутник ADRAS-J. Він займатиметься оглядом космічного сміття.

Супутник ADRAS-J зближується зі ступенем ракети H-2A (концепт). Джерело: Astroscale

ADRAS-J був побудований японською компанією Astroscale на замовлення JAXA в межах програми CRD2. Головним завданням 150-кілограмового апарата є демонстрація можливості видалення великих фрагментів космічного сміття з орбіти.

Метою ADRAS-J є верхній ступінь ракети H-2A, яка перебуває на орбіті з 2009 року. Його довжина становить 11 метрів, діаметр — 4 метри. ADRAS-J повинен буде зблизитися зі ступенем і оглянути його. Ці дані будуть використані для підготовки другого етапу програми, під час якого до ступеня буде відправлено космічний апарат, який спробує звести його з орбіти.

Це вже друга місія Astroscale, головне завдання якої полягає у відпрацюванні технологій, необхідних для прибирання космічного сміття. Перша була запущена 2021 року ELSA-D. Вона являла собою зв’язку з 184-кілограмового обслуговуючого та 16-кілограмового клієнтського супутника. Метою місії було відпрацювання технології з орбітального зближення і стикування з іншими космічними апаратами.

Після виходу на орбіту супутники розділилися, а потім знову зістикувалися. У 2022 році Astroscale повторила експеримент, збільшивши дистанцію між апаратами. Однак цього разу операція завершилася невдачею через збій у роботі двигунів обслуговуючого супутника. Надалі фахівцям Astroscale все ж вдалося відпрацювати операцію зближення, але через невирішені проблеми з двигунами повторне стикування так і не відбулося.

24 січня 2024 року Astroscale повідомила про завершення цієї місії. За словами компанії, обслуговуючий космічний апарат зійде з орбіти приблизно за три з половиною роки, а клієнтський космічний апарат, який не має рухової установки, має зійти з орбіти протягом п’яти років.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine