Натхненні іграшками: Японське космічне агентство висадить на Місяці найдивніший місяцехід

Японське космічне агентство JAXA на тлі успішної посадки «Чандраян-3» на поверхню Місяця запланувало підкорити наш природний супутник на початку 2024 року. Важливою складовою цієї місії є незвичайний робот, який нагадує тенісний м’ячик за формою, хоча дехто вбачає в ньому BB-8 із популярних фільмів «Зоряні війни».

LEV-2
LEV-2 у режимі повзання. Для руху він розгойдується з боку в бік. Фото: JAXA

Минулого тижня відбувся старт зонда JAXA під назвою Smart Lander for Investigating Moon (SLIM). Він перевозить на своєму буксирі дивного робота, який називається Lunar Excursion Vehicle 2 (LEV-2).

LEV-2 буде випущений на поверхню Місяця з висоти 2 м та вирушить у свою місію. Цей місячний ровер має цікаву особливість. Його дві половини можуть рухатися незалежно одна від одної, дозволяючи йому просуватися через реголіт. Це фантастична ідея, яка була запозичена з концепцій дитячих іграшок, і вона вже здійснюється в космосі. Проте варто зазначити, що ця місія — це не науковий дослід, а скоріше технічна демонстрація. Батареї LEV-2 забезпечують лише дві години роботи на Місяці. Однак відмінності в його дизайні і формі можуть мати важливі наслідки для майбутніх марсоходів.

Від іграшок до космосу

«Ми використовуємо надійну та безпечну технологію, взяту з дизайну дитячих іграшок, що дозволило зменшити кількість компонентів у роботі та підвищити його надійність», — пояснив Хірано Дайчі, старший науковий співробітник і розробник апарата в JAXA.

LEV-2
LEV-2 змінює свою форму корпусу

Розробку цього робота спільно проводили Японське космічне агентство, виробник іграшок TOMY та Університет Дошиша. Крім того, технологічний гігант Sony вніс вагомий внесок, розробивши плату управління та стабілізовану камеру, розташовану між двома напівсферичними ногами робота.

Складні маневри

Перш ніж LEV-2 розпочне свою місію на Місяці, JAXA повинна успішно вивести зонд SLIM на місячну орбіту та здійснити його спуск. Це завдання важке і вимагає великої спритності. Не всі країни змогли впоратися з ним в останні роки. Наприклад, російська «Луна-25» розбилась, як і ізраїльський «Берешит», а Індія отримала досвід від невдалої місії «Чандраян-2». Але японські науковці залишаються оптимістами.

Отже, ця незвичайна місія може мати далекосяжний вплив на майбутні дослідження Місяця та космосу в цілому.

Раніше ми повідомляли про те, як індійський місяцехід завершив свою подорож.

За матеріалами JAXA.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine