NASA успішно випробувала «літаючу тарілку» LOFTID

NASA зробила ще один успішний крок, який наблизив до заповітної мрії — відправлення людини на Марс. 10 листопада відбулось успішне випробування технології надувного теплового екрана під назвою LOFTID. Цей гальмівний екран, схожий на літаючу тарілку, здійснив бездоганну подорож у космос і назад на Землю, приводнившись за 800 км від узбережжя Гаваїв.

Аерокосмічна адміністрація візуально підтвердила за допомогою відео у прямому ефірі повне розгортання LOFTID на висоті приблизно 125 км. Під час випробування ненадовго була втрачена телеметрія, але, зрештою, все пройшло добре. Екран упав за 8 км від евакуаційного судна Kahana II, що дозволило легко дістати його. Також за планом LOFTID викинув бортовий самописець для збору даних.

«Це чудова можливість отримати дані про політ і побачити, як він справді працює», — сказав під час прямої трансляції Грег Свонсон, керівник LOFTID у дослідницькому центрі Еймса NASA.

Важке гальмування

LOFTID вартістю 93 млн доларів — це надувний аерокорпус, призначений для уповільнення входу космічного корабля у марсіанське небо та зменшення кількості тепла, що створюється атмосферним тертям. Ця технологія є одним із рішень для приземлення у надтонкій марсіанській атмосфері. Такі посадки особливо важкі, оскільки космічні кораблі відчувають дуже мало опору для гальмування у порівнянні з земною атмосферою.

Інфографіка місії LOFTID під час тестування в земних умовах
Інфографіка місії LOFTID під час тестування в земних умовах

Іноді навіть не вистачає спускових парашутів, щоб доправити менші корисні вантажі на Марс. До прикладу, марсоходи Spirit і Opportunity спустились на поверхню за допомогою повітряних подушок, які пом’якшили падіння. Більшим марсоходам Curiosity та Perseverance вже потрібен був небесний кран з ракетним приводом, щоб м’яко доставити транспортні засоби розміром з позашляховик на поверхню.

Коли відбудеться висадка на Марсі?

Форма LOFTID у вигляді літаючої тарілки розроблена таким чином, щоб втиснутися у звичайну ракету під час запуску, але розширитися та роздутися, коли вона досягне Марса та її атмосфери. Цей гальмівний екран буде лише першим етапом на шляху до поверхні. Далі допомагатимуть парашути, а також небесні крани.

LOFTID
Надувний тепловий екран LOFTID. Фото: NASA

Дати посадки людини на Марс залишаються туманними. Спершу NASA має зосередитись на своїй програмі Artemis, яка націлена на повернення людей на Місяць та створення на ньому постійної бази для проживання астронавтів у 2025—2026 роках. Якщо все піде за планом та відтермінувань більше не буде, то ракета SLS відправить космічний корабель Orion у подорож навколо Місяця без екіпажу 16 листопада, що ознаменує початок місячної програми.

Раніше ми повідомляли про те, що на Марсі знайдені комфортні печери для перших астронавтів.

За матеріалами Space

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine