У NASA непокояться про те, що 22 місії різних країн, які заплановані у наступні чотири роки, можуть зашкодити місцям посадки кораблів Apollo, які є культурним надбанням усього людства. Вони пропонують докласти максимум дипломатичних зусиль для їхнього збереження.
Як зберегти місця посадок Apollo
Управління технологій, політики та стратегії NASA нещодавно опублікувало свій звіт, присвячений можливим ризикам, до яких може призвести збільшення кількості автоматичних та пілотованих місій на Місяць у найближчі роки. Одне з центральних питань у ньому присвячене збереженню недоторканими місць посадки кораблів Apollo та зонда Surweyor.
Фахівці підрахували, що у найближчі чотири роки на Місяць мають здійснити посадку 22 апарати різних країн. Більшість із них спрямовані у регіон південного полюса Місяця, але частина може сісти й в інших місцях. Це викликає занепокоєння, адже робота їхніх двигунів може знищити сліди, що залишили перші люди, які ступили на поверхню нашого супутника.
У США їх вважають спадком світового значення. Ще 2011 року NASA опублікувала рекомендації щодо вибору місць посадки майбутніх місій, які унеможливлюють завдання шкоди цим історичним об’єктам. І місця, де на поверхню супутника нашої планети ступлять астронавти програми Artemis, повністю їм відповідають.
Дипломатичний бік питання
Проблема лише в тому, що далеко не всі місії, заплановані на Місяць, здійснюватимуться NASA. І якщо з американськими приватними компаніями домовитися можна відносно легко, то вмовити інші держави скорегувати свої місії буде складніше.
На щастя, багато країн є членами Угод Артеміди, що передбачають збереження культурної спадщини. Але документ, який підписали учасники, містить загальні фрази. Тому в опублікованому звіті йдеться про необхідність поширити норми, що діють у США, на всі країни, залучені до цієї угоди.
Для цього пропонується активізувати дипломатичні зусилля як щодо тих країн, які підписали Угоди Артеміди, так і до тих, які не є їхніми учасниками. Великі надії у цьому плані покладаються на підтримку Держдепартаменту США.
Також у звіті звернули увагу на низку інших проблем, пов’язаних зі збільшенням кількості місячних місій. Фахівців непокоять наслідки діяльності на поверхні Місяця, радіочастотні перешкоди та райони на поверхні з особливими характеристиками.
За матеріалами www.space.com
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine