Найстаріша галактика Всесвіту кинула виклик космічним теоріям еволюції

Космічний телескоп James Webb виявив найстарішу галактику у Всесвіті, яка спантеличила вчених. Галактика JADES-GS-z14-0, відкрита на початку цього року, утворилася приблизно через 300 мільйонів років після Великого вибуху. Тобто її вік становить близько 13,8 млрд років. Вражає те, що галактика містить гігантський ореол нових зір навколо ядра, які утворилися щонайменше за 90 млн років до моменту спостереження. Науковці здивовані, як ця галактика взагалі змогла утворити зорі всього лише через пару сотень мільйонів років після утворення Всесвіту.

JADES-GS-z14-0
Спробуйте знайти на світлині найвіддаленішу галактику JADES-GS-z14-0

Сучасні теорії стверджують, що галактики в ранньому космосі починали з малих розмірів і зростали протягом мільярдів років в результаті злиття та акреції газу і темної матерії. Проте JADES-GS-z14-0 суперечить цим теоріям, будучи занадто масивною та активною для свого віку.

У статті, опублікованій у журналі Nature, дослідники зазначають, що велика кількість світних галактик у ранньому Всесвіті вказує на швидкий розвиток галактик, що не відповідає багатьом стандартним моделям. Вчені підкреслюють необхідність перегляду моделей формування галактик з урахуванням таких великих і світних об’єктів на ранніх етапах космічної історії.

Галактика також містить значну кількість пилу та важких елементів, таких як кисень, що робить її ще більш дивовижною та загадковою. Це свідчить про те, що JADES-GS-z14-0 вже активно створювала зорі задовго до свого передбачуваного віку в 290 млн років.

JADES-GS-z14-0
JADES-GS-z14-0 має червоне зміщення 14,32 (+0,08/-0,20), що робить її поточним рекордсменом для найдальшої відомої галактики. Фото: NASA

Це не перший випадок, коли JWST виявляє зрілі галактики епохи космічного світанку. Знахідки 2023 року відкрили кілька масивних галактик, що утворилися через 500–700 млн років після Великого вибуху, що взагалі суперечило 99% теоретичних прогнозів. Це вказує на серйозні прогалини в нашому розумінні раннього Всесвіту.

Причини «передчасного» зростання галактик залишаються невідомими. Дослідники розглядають можливі пояснення, такі як більш раннє утворення надмасивних чорних дір, ефекти від частих наднових або вплив темної енергії. Проте вони ще не мають остаточних відповідей.

З такими обсерваторіями, як JWST Advanced Deep Extragalactic Survey, можливо, ці таємниці будуть розгадані незабаром, відкриваючи нові аспекти космічної історії.

Раніше ми повідомляли про те, що Чумацький Шлях виявився старшим на 5 млрд років.

За матеріалами techspot.com

Новини інших медіа
На шляху до космосу: Rocket Lab завершила випробування другого ступеня ракети Neutron
Стрілець C: одне з найекстремальніших середовищ Чумацького Шляху
Малахітовий мармур: чому 4 млрд років тому океани Землі були зеленими
Конкурент Starlink: запуск першої партії супутників Kuiper відбудеться 9 квітня
Космос зупиняє ріст кісток: неприємні результати експерименту на МКС
TESS виявив гарячий юпітер з екстремальними температурними коливаннями
У молодому Всесвіті виявили масове вимирання перших галактик
James Webb не побачив ознак загрози від «астероїда-вбивці» 2024 YR4
Галактична м’ясорубка: центр Чумацького Шляху кишить мільйонами чорних дір
У полярних регіонах Місяця можуть жити мікроорганізми