В Австралії розпочали будівництво масиву зі 130 тисяч радіотелескопів, які займатимуть площу більше квадратного кілометра. Звідси й назва проєкту — Square Kilometer Array (SKA). За словами його генерального директора, SKA може стати одним із найбільших наукових досягнень людства.
SKA вперше був запропонований у 1990-х роках. Він об’єднає тисячі антен у Західній Австралії з мережею антен у віддаленому регіоні Південної Африки, щоб утворити одну велику єдину систему «віртуальної тарілки». Результатом стане радіотелескоп, настільки чутливий, що він може визначити сигнал смартфона в кишені астронавта на Марсі на відстані понад 200 млн км, сказав Денні Прайс з Інституту радіоастрономії Кертіна.
Очікується, що перша фаза проєкту буде завершена в 2028 році. Це буде лише десята частина кінцевої мети, яка передбачає встановлення мільйона антен. Антени SKA встановлять на дуже віддалених від міст місцях, щоб зменшити кількість радіоперешкод, що дозволить виявляти надзвичайно слабкі сигнали, створені джерелами за мільярди світлових років від нас.
Такі величезні цифри вказують на заплановану 50-річну тривалість життя проєкту. За цей час вчені планують встигнути відповісти на деякі з найбільш давніх і актуальних питань астрономів про Всесвіт, включаючи дослідження теорії відносності Ейнштейна, природи темної матерії, темної енергії та, можливо, навіть позаземного життя.
Раніше ми повідомляли про те, як ESO продемонструвало успіхи у будівництві Надзвичайно великого телескопа.
За матеріалами PopSci
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine