Обсерваторія Вери Рубін, яка наразі будується у Чилі, призначена для сканування нічного неба з метою вивчення темної матерії, ідентифікації потенційно небезпечних астероїдів та дослідження інших астрономічних об’єктів. Для цієї обсерваторії була створена найбільша у світі цифрова камера для астрономії з роздільною здатністю 3200 мегапікселів. Тепер, після двох десятиліть розробки, ця фотокамера уже повністю готова до використання та наразі чекає закінчення будівництва обсерваторії.
Камера має величезні розміри та вагу близько 3 тонн, що робить її співрозмірною з невеликим автомобілем. Завдяки великій передній лінзі діаметром 1,57 м вона здатна здійснювати дуже деталізовані знімки великих ділянок неба. Камера побудована в Національній прискорювальній лабораторії SLAC і буде використовуватися в межах проєкту Legacy Survey of Space and Time (LSST), який передбачає 10-річне спостереження за південним небом.
«Після завершення будівництва унікальної камери LSST в SLAC та її інтеграції з іншими системами обсерваторії Рубін у Чилі ми незабаром розпочнемо створювати найбільший «космічний фільм» усіх часів та найінформативнішу карту нічного неба, які коли-небудь були зібрані. Отримані зображення з мільярдами зір і галактик допоможуть розкрити таємниці Всесвіту», — заявив директор з будівництва обсерваторії Рубін Желько Івезіч з Вашингтонського університету.
Величезний масштаб камери робить її надзвичайно потужною, здатною охоплювати широке поле зору та розрізняти навіть дрібні деталі. Її зображення настільки детальні, що вона може розрізняти м’яч для гольфу з відстані близько 25 км, охоплюючи при цьому смугу неба, яка в сім разів ширша за повний Місяць.
Камера успішно пройшла випробування в SLAC і готова до відправлення до Чилі, де буде встановлена на телескопі Simonyi Survey Telescope пізніше цього року. Цей телескоп, що є частиною обсерваторії Рубін, розташований на вершині гори Серро-Пачон.
Обсерваторія Вери Рубін планує розпочати своє дослідження у 2025 році зі сканування неба для вивчення руху далеких галактик, що допоможе у дослідженні темної матерії та розв’язанні інших астрономічних питань.
«Розширення нашого розуміння фундаментальної фізики вимагає зазирнути глибше у Всесвіт. З камерою LSST, обсерваторія Рубін зможе допомогти відповісти на найскладніші та найважливіші питання сучасної фізики», — пояснила Кеті Тернер, керівниця програми DOE Cosmic Frontier Program.
Раніше ми розповідали про ТОП-4 телескопи, які збудують до 2030 року.
За матеріалами space.com
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine