Жовтнева повня, яку ще називають Місяцем Мисливця, привернула увагу багатьох астрофотографів, які полюють за захоплюючими світлинами. Днями команда, що працює над будівництвом Надзвичайно Великого телескопа (ELT), зробила це неймовірне фото на тлі повного Місяця. Зображення було отримано 28 жовтня на плато Серро-Армазонес у Чилі, де триває будівництво найбільшого оптичного інструмента.
Захоплюючий ефект знімку полягає в оптичній ілюзії, що робить Місяць надзвичайно великим порівняно з оточуючими об’єктами. Ця ілюзія виникає, коли він перебуває близько до горизонту. Насправді розміри місячного диску лишаються незмінними.
Отримання такої світлини вимагало ретельного планування заздалегідь, оскільки потрібне положення Місяця на горизонті у певний день можна побачити лише з ретельно обраної точки. Знімок був зроблений з відстані 20 км від обсерваторії.
Варто зазначити, що ця фотографія є не лише вражаючим мистецьким досягненням, але й свідченням того, що будівництво ELT просувається дуже активно. Очікується, що цей телескоп, розташований на горі Серро-Армазонес у чилійській пустелі Атакама, буде введений в експлуатацію у 2028 році. На момент завершення будівництва він стане найбільшим у світі інструментом для спостережень у видимому та інфрачервоному діапазонах.
Надзвичайні розміри ELT
Надзвичайно Великий телескоп матиме вражаючий діаметр об’єктива 39,3 м. Його оптична система складатиметься з п’яти окремих дзеркал. При цьому найбільше з них буде розбите на 798 окремих шестикутних сегментів. Висота конструкції сягатиме 80 м. Після завершення будівництва телескоп зможе обертатися на 360° для спостережень за нічним небом. Усе це при вражаючій масі 6100 тонн, «що приблизно еквівалентно 1 500 000 гарбузів», — йдеться у прес-релізі Європейської Південної обсерваторії (ESO).
У серпні поточного року ESO також поділилася вражаючою фотографією, на якій видно будівництво ELT з вершини гори Серро-Параналь. Ця гора розташована за 23 км від Серро-Армазонс і є місцем розташування «старшого брата» ELT — Дуже Великого телескопа ESO (VLT).
Раніше ми повідомляли про те, як ESO опублікувала світлину вогняного гало навколо Надзвичайно Великого телескопа.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine