NASA бракує грошей на усі наукові проєкти, заплановані на майбутнє десятиліття. Попри це, програми повернення зразків із Марсу та пошуку на ньому життя будуть реалізовані. Також агентство підготує місії для вивчення Урану та крижаного супутника Сатурна Енцелада.
Дослідницькі проєкти та бюджети NASA
18-й Відділ планетних наук NASA провів конференцію, присвячену реалізації запропонованих ученими програм на наступне десятиліття. На ній презентовано дві програми з різним рівнем фінансування. «Рекомендований варіант» передбачає витрати в розмірі 41,1 млрд доларів із 2023 по 2032 роки. Цього буде достатньо, щоб реалізувати сміливі дослідницькі проєкти щодо зовнішніх планет Сонячної системи.
«Базовий варіант» передбачає витрати протягом десятиліття на рівні 35 млрд доларів. У цьому випадку NASA зможе розробити план відправки зонда на Уран, але програму дослідження супутника Сатурна Енцелада доведеться відкласти ще на десятиліття.
Наразі, за словами директора відділу планетних наук Лорі Глейз, бюджетні прогнози не дозволяють задовольнити навіть базовий рівень. До 2026 року очікується фінансування на рівні 3,2 млрд доларів на рік, а у 2027-му планується його збільшення до 3,3 млрд Тим часом вже в середині десятиліття для успішної реалізації програм потрібно досягти рівня 3,5 млрд долларів на рік.
Марсіанські місії
В одному можна бути впевненим. Дослідження Марсу залишаться головним пріоритетом для планетного відділу NASA, і на ці місії грошей вистачить точно. В першу чергу йдеться про апарат Mars Sample Return, який має доправити на Землю зразки, зібрані ровером Perceverance.
Також учені намагатимуться на початку наступного десятиліття відправити на Червону планету зонд для пошуку ознак життя Mars Life Explorer. На розгляді також знаходиться програма Endurance-A, що передбачає створення місяцехода для повернення зразків місячних порід на землю.
Дослідження зовнішніх планет
Попри те, що Уран знаходиться далі від Сонця, ніж Сатурн, досліджувати його NASA планує в першу чергу. Планується, що робота над зондом, який полетить до цієї планети, розпочнеться вже 2024 року, а в космос його відправлять на початку 2030-х.
Щодо місії для вивчення крижаного супутника Сатурна Енцелада, то вона все ще лишається під питанням. Якщо роботи над нею й розпочнуть, то відбудеться це ближче до кінця поточного десятиліття.
А ось проєкт дослідження підльодних океанів на супутниках планет-гігантів відхилено вже зараз. Також у NASA в наступному десятилітті не будуть працювати над проєктами польотів до Венери. Можливо, їх буде запропоновано якимось іншим шляхом, але поки на них немає грошей.
За матеріалами: spacenews.com
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine