На Сонці стався спалах X-класу

У четвер, 12 вересня, на Сонці стався спалах класу X1.3. Це одна з найвищих категорій. Зараз важкі частинки від нього летять у напрямку Землі. Очікується, що на вихідних небо можуть прикрасити видовищні полярні сяйва.

Спалах на Сонці
Спалах на Сонці. Джерело: www.space.com

Сонячні спалахи класу X

У четвер область сонячної плями, яка ще не була пронумерована, дала знати про свою присутність спалахом класу X1.3. Такі події є найпотужнішими у своєму роді й зазвичай супроводжуються повною або частковою втратою високочастотних (ВЧ) радіосигналів для освітлених Сонцем місць на нашій планеті.

Потужний спалах, пік якого припав на 12:43 ранку за київським часом (9:43 UTC), вплинув на діапазони зв’язку в Африці, Європі та деяких частинах Азії. Проте це ще не кінець, адже важкі й повільні частинки досі не долетіли до нас.

Синоптики Центру прогнозування космічної погоди NOAA продовжать аналізувати дані, аби з’ясувати, що буде, коли магнітного поля Землі досягнуть частинки як від цього спалаху, так і від групи спалахів М-класу (другого за силою в класі), які також сталися вранці четверга в районі двох інших сонячних плям — AR 3811 та AR 3814.

Центр прогнозування космічної погоди (SWPC) Національного управління океанічних і атмосферних досліджень (NOAA) також повідомив, що геомагнітна буря сталася у четвер вранці (12 вересня) о 17:46 за середньоєвропейським часом (14:46 UTC) на рівні G3 (помірна). Це третій рівень за п’ятибальною шкалою. 

Викиди корональної маси та геомагнітні бурі

Шторм виник внаслідок викиду корональної маси (або ВКМ) — вибуху сонячної плазми й магнітного поля, який супроводжував спалах, що стався на початку цього тижня, 10 вересня. У цей час Сонце вже зійшло над східною половиною Сполучених Штатів, але в деяких місцях на заході можна було спостерігати полярні сяйва, що утворилися в результаті спалаху.

Коли область сонячної плями випускає сонячний спалах, ВКМ відштовхується від його корони. Коли вони спрямовані на Землю, ми відчуваємо їхній вплив через кілька днів.

Насправді мисливці за полярними сяйвами матимуть ще одну можливість спостерігати їх у п’ятницю, 13 вересня, коли очікується геомагнітна буря, спричинена ВКМ, що почала свій шлях від Сонця у вівторок, 10 вересня, у першій половині дня.

За матеріалами www.space.com

Нова космічна програма Індії: повернення місячного ґрунту, місія до Венери та багаторазова ракета
Перлина в космічному океані: місія JUICE зазнімкувала Землю з відстані в п’ять мільйонів кілометрів
Розсекречені результати радіаційного опромінення всередині капсули Orion
Космічний танок: зіткнення галактик Arp 107 очима James Webb
У ранньому Всесвіті знайшли більше чорних дір, ніж очікували
Вчені знайшли припливно-пульсуючу зорю
Загадкове червоне світіння на Землі потрапило на космічний таймлапс
Автобус для наступника Hubble: NASA підготувала «транспорт» для нового космічного телескопа
Супутники NASA зафіксували пожежу на російському складі ракет
FAA проти Ілона Маска: SpaceX оштрафували за порушення пускової ліцензії