На орбіті Землі підтверджене існування другого троянського астероїда

У грудні 2020 року астрономи натрапили на об’єкт, який, здавалося, рухався орбітою Землі навколо Сонця трохи випереджаючи нас. Спочатку дослідники не були впевнені у своїх висновках. Нові спостереження все ж підтвердили підозру, що астероїд виявився другим відомим «троянцем». Об’єкт 2020 XL5 перебуватиме на нашій орбіті тимчасово і не загрожує Землі.

2020 XL5
Художня концепція троянського земного астероїда 2020 XL5. Ілюстрація: NOIRLab/NSF/AURA

2020 XL5 виявили 12 грудня 2020 року оглядовим телескопом Pan-STARRS1 на Гаваях. Попередні спостереження припускали його троянську природу. Але недостатні дані вносили невизначеність щодо орбіти об’єкта, що ускладнило підтвердження.

Тимчасовий земний «троянець»

Дослідження астрономів з Університету Барселони в Іспанії, опубліковане в Nature Communications, офіційно підтвердило існування астероїда. Вчені надали нові оцінки орбіти, розміру та фізичних характеристик об’єкта. Він виявився втричі більшим, ніж 2010 TK7 — перший відомий земний «троянець».

Фотометричний аналіз 2020 XL5 показав, що це астероїд типу C-комплексу — темні та багаті на вуглець об’єкти, які є найпоширенішим типом астероїдів у Сонячній системі. Об’єкт має ширину 1,18 кілометра, що робить його більшим, ніж перший відомий земний «троян» 2010 TK7. 2020 XL5 буде земним «троянцем» ще 4000 років, після чого «звільниться» і вирушить блукати Сонячною системою за новою траєкторією.

Місії до троянських астероїдів

Новий об’єкт цікавий також тим, що він може стати метою майбутньої місії з вивчення космічними апаратами або навіть потенційним місцем для встановлення космічної станції для видобутку на ньому ресурсів. Наразі до «троянців» прямує космічний апарат Lucy. Запущений наприкінці минулого року зонд NASA прямує до Юпітера, де він досліджуватиме юпітеріанські «трояни» впродовж 12 років.

Розташування точок Лагранжа
Розташування точок Лагранжа на планетних орбітах. Джерело: Wikipedia.org

«Трояни» — це невеликі небесні тіла, які ділять орбіту планети навколо Сонця. Вони роблять це, «паркуючись» у гравітаційно-стабільних точках, відомих як точки Лагранжа. Точніше, вони здійснюють невеликі орбіти навколо точок Лагранжа. В цьому випадку 2020 XL5 влаштувався в точці Лагранжа L4, де перебуває на 60 градусів попереду Землі. Троянські астероїди широко поширені у Сонячній системі. Зокрема велика їхня кількість на орбіті Юпітера.

Нагадаємо, що раніше NASA показала супутник в астероїда Еврібат.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine