Новий аналіз пилу із Місяця доводить, що зв’язані у ньому частинки води можуть походити від Сонця. Але якщо говорити точніше, то така «сонячна вода» утворилась у результаті взаємодії сонячного вітру із поверхнею Місяця, а саме іонами водню, які взаємодіяли з мінеральними оксидами на Місяці, що потім зв’язувало водень із витісненим киснем. У результаті утворилась вода, яка міститься у місячному реголіті в значних кількостях на середніх та високих широтах. Це відкриття допоможе вченим зрозуміти розподіл води на Місяці та навіть допоможе розкрити походження води на Землі.
Звідки вода на Місяці?
Місяць виглядає як досить суха куля пилу. Але нещодавні дослідження виявили, що там набагато більше води, ніж вважалось раніше. Очевидно, що він не плаває в озерах і лагунах, а зв’язаний у місячному реголіті. Вірогідно, вода у вигляді льоду захована у постійно затінених кратерах і секвестрований у кульках вулканічного скла. Це, природно, призводить до запитань, наприклад, скільки саме води там? Як вона розподіляється і звідки взялась? Останнє питання, ймовірно, має декілька відповідей.
Частина води могла бути занесена в результаті зіткнення з астероїдом, а ще одна частина могла потрапити на Місяць із Землі. Але це джерело навряд чи є першим. Звичайно, на Сонці води немає, щоб занести її на планети чи супутники. Але наша зірка є надійним джерелом високошвидкісних іонів водню, які можуть брати участь в утворенні води. Раніше цю гіпотезу частково підтвердили місії Apollo: вчені виявили, що сонячний вітер відповідає принаймні за деякі з інгредієнтів для води на Місяці.
Сонце та вода
Тепер команда дослідників на чолі з геохіміками Юйчен Сюй і Хенг-Ці Тянь з Академії наук Китаю виявила хімічні речовини в крупинках, вилучених місією «Чан’е-5», які додатково доводять сонячне джерело місячної води. Більшість цих зразків показали дуже високу концентрацію водню від 1116 до 2516 частин на мільйон і дуже низькі співвідношення ізотопів дейтерію/водню. Ці співвідношення узгоджуються зі кількістю елементів, знайдених у сонячному вітрі. Це свідчить про те, що сонячний вітер врізався в Місяць, відкладаючи водень на місячній поверхні.
Щоб визначити, чи може водень зберігатися в місячних мінералах, дослідники провели експерименти з нагріванням пилу. Вони виявили, що пилинки реголіту справді можуть утримувати водень. Нарешті, дослідники провели моделювання зі збереження водню в місячному ґрунті при різних температурах. Це показало, що температура відіграє значну роль у імплантації, міграції та виділенні водню на Місяці. Це означає, що значна кількість води, отриманої сонячним вітром, може зберігатися в середніх і високих широтах, де температура нижча.
Модель, заснована на цих висновках, припускає, що полярні регіони Місяця можуть бути багатими на воду, утворений сонячним вітром – інформація, яка може бути дуже корисною при плануванні майбутніх місій дослідження Місяця.
Раніше ми повідомляли про те, як було знайдене останнє фото, зроблене астронавтами на Місяці.
За матеріалами ScienceAlert
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine