На Марсі знайшли рештки льодовика

Вчені виявили, що одна зі світлих плям біля екватора Марса має всі ознаки льодовика. Однак досі невідомо, чи залишилася під шаром сульфатів сама крига, чи усе, що бачать вчені, — лише її «привид».

Реліктовий льодовик на Марсі
Реліктовий льодовик на Марсі. Джерело: NASA MRO HiRISE and CRISM false color composite/Lee et al. 2023

Білі плями на марсіанському екваторі

Під час 45 Місячної та планетарної конференції, що відбувалася у Вудленді, штат Техас, науковці повідомили про відкриття реліктового льодовика поблизу екватора Марса. Ця новина претендує на сенсаційність, оскільки відомо, що водяна крига у цій місцевості на поверхні планети існувати не може.

Насправді все трохи складніше. Йдеться про одне зі світлих відкладень, які достатньо поширені у цій місцевості. Переважна більшість із них складається з сульфатів, які утворилися внаслідок давньої вулканічної діяльності.

Однак для світлих відкладень, які розташовані у східній частині Лабіринту Ночі, дослідники з’ясували цікаві особливості: поля тріщин та смуги морен. Вони вказують, що це міг бути льодовик, який мав довжину 6 і ширину 4 км.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №5 2021 (186)

До товару

Як і коли утворився льодовик

Поки що науковці впевнені, що цей льодовик точно існував у минулому. За їхніми оцінками, було це в Амазонську епоху, від 3,5 до 2 млрд років тому. Тоді в районі, де він існував, спостерігалася вулканічна активність. Попіл випадав на поверхню криги та вступав із нею в реакцію, утворюючи шар сульфатів.

Минув час, і вітри здули надлишки попелу та оголили цей шар сульфатів. Тож усі ці тріщини та борозни на світлому тлі, які вчені бачать зараз, — це лише сліди тієї криги, яка існувала тут колись. Фактично ми бачимо лише «привид» льодовика.

Але вчені впевнені, що відкриття все ж може свідчити про значно більшу кількість водяної криги біля поверхні Марса. Вона може зберігатися під шаром сульфатів, які надійно захистили її від випаровування.

Принаймні на Землі подібний реліктовий льодовик відомий для дна соляного озера у Південній Америці. Чи можливо таке це для Марса, можуть показати тільки подальші дослідження.

За матеріалами phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів