Вчені знайшли серед зразків порід, які колись вивчав у кратері Гейла марсохід Curiosity, опал. Це аморфна форма кремнезему, до якого фізико-хімічними силами приєднана вода. Теоретично цей матеріал може вказати на приховані джерела води.

Відкриття у зразках Curiosity
Уже багато років марсохід Curiosity вивчає кратер Гейла на Марсі. Нещодавно група, що працює з даними його нейтронного детектора, змогла двома незалежними методами підтвердити наявність у деяких старих зразках мінералів, які містять воду.
Річ у тім, що кратер Гейла всіяний великою кількістю розломів. Архівні дані з його камер показують, що породи, які утворюють навколо них ореоли, надзвичайно схожі між собою. Дані з лазерного спектрографа, встановленого на марсоході, показали, що світлий мінерал, з якого вони складаються, ніщо інше як опал.
Оскільки опал містить велику кількість фізико-хімічно зв’язаної води, дослідники вирішили звернутися до даних детектора нейтронів, який також встановлений на Curiosity. Він показав підвищену кількість цих частинок, які свідчать, що найважливішої для життя сполуки у цих зразках справді чимало.

Чому знайдений на Марсі опал важливий?
На Землі ми звикли сприймати опал як напівкоштовний камінь. Насправді це аморфна форма добре відомого нам з’єднання — оксиду кремнію (кремнезему). Фізико-хімічні сили дозволяють молекулам цієї речовини приєднувати до себе довільну кількість молекул води.
Тому на Землі опали утворюються переважно у різних екстремальних вологих місцях, таких як дно озер та океанів і гарячі гейзери. Вчені сподіваються, що такі можуть існувати й на Марсі, навіть зараз, коли він давно вже перестав бути вологим та теплим.
Вчені впевнені, що якщо десь на Марсі може існувати середовище, яке б могло збагатити кремнезем водою, то воно має ховатися серед розломів на дні кратерів. І, можливо, саме опал вкаже на місце, де його треба шукати. У майбутньому саме ці місця можуть стати джерелом води для марсіанських колоній.
За матеріалами Рhys.org.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine