На Марсі знайшли багатий на воду опал

Вчені знайшли серед зразків порід, які колись вивчав у кратері Гейла марсохід Curiosity, опал. Це аморфна форма кремнезему, до якого фізико-хімічними силами приєднана вода. Теоретично цей матеріал може вказати на приховані джерела води.

Світлі ореоли на розломах — опал
Світлі ореоли на розломах — опал. Джерело: Malin Space Science Systems/NASA/JPL-Caltech

Відкриття у зразках Curiosity

Уже багато років марсохід Curiosity вивчає кратер Гейла на Марсі. Нещодавно група, що працює з даними його нейтронного детектора, змогла двома незалежними методами підтвердити наявність у деяких старих зразках мінералів, які містять воду.

Річ у тім, що кратер Гейла всіяний великою кількістю розломів. Архівні дані з його камер показують, що породи, які утворюють навколо них ореоли, надзвичайно схожі між собою. Дані з лазерного спектрографа, встановленого на марсоході, показали, що світлий мінерал, з якого вони складаються, ніщо інше як опал.

Оскільки опал містить велику кількість фізико-хімічно зв’язаної води, дослідники вирішили звернутися до даних детектора нейтронів, який також встановлений на Curiosity. Він показав підвищену кількість цих частинок, які свідчать, що найважливішої для життя сполуки у цих зразках справді чимало.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Чому знайдений на Марсі опал важливий?

На Землі ми звикли сприймати опал як напівкоштовний камінь. Насправді це аморфна форма добре відомого нам з’єднання — оксиду кремнію (кремнезему). Фізико-хімічні сили дозволяють молекулам цієї речовини приєднувати до себе довільну кількість молекул води.

Тому на Землі опали утворюються переважно у різних екстремальних вологих місцях, таких як дно озер та океанів і гарячі гейзери. Вчені сподіваються, що такі можуть існувати й на Марсі, навіть зараз, коли він давно вже перестав бути вологим та теплим.

Вчені впевнені, що якщо десь на Марсі може існувати середовище, яке б могло збагатити кремнезем водою, то воно має ховатися серед розломів на дні кратерів. І, можливо, саме опал вкаже на місце, де його треба шукати. У майбутньому саме ці місця можуть стати джерелом води для марсіанських колоній.

За матеріалами Рhys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів